Home / Społeczeństwo / Turcja: Wystawa o haremie już od 13 czerwca

Turcja: Wystawa o haremie już od 13 czerwca

Muzeum Pałacu Topkapı zorganizowało wystawę o nazwie „Dom Sułtana. Imperialny Harem Pałacu Topkapı”. Od 13 czerwca do 15 października będzie można na niej podziwiać 287 rekwizytów z muzealnej kolekcji, między innymi rzeczy należące do sułtana i jego faworytek.

Głównym celem przygotowania tego wydarzenia jest poprawa wiedzy na temat życia w haremie, przybliżenie odbiorcy prawdy, która systematycznie zakłócana jest przez środki masowego przekazu.

– Harem spełniał przede wszystkim rolę centrum edukacji dla jego mieszkanek – powiedział profesor historii i dyrektor muzeum, İlber Ortaylı. – Trzeba pamiętać o tym, że był to również po prostu dom sułtana, w którym mieszkał ze swoją matką, swoimi żonami i dziećmi. Haremowe życie nie było tak spektakularne, jak to bywa przedstawiane w wyimaginowanych pracach.

Dyrektor muzeum powiedział, że przygotowania do wystawy trwały tylko sześć miesięcy, jako że pomysł na ten projekt pojawił się już w 2006 roku. W czasie otwarcia wystawy będzie można zakupić 400-stronicowy katalog przygotowany specjalnie na tę okazję.  

 

Źródło: hurriyetdailynews.com

About Karolina Pedich

KOMENTARZE