Home / Gospodarka / Polityka gospodarcza / Turcja: Wyższe podatki dla bogatszych

Turcja: Wyższe podatki dla bogatszych

W czasie konferencji prasowej w dniu 20 grudnia minister ekonomii, Mehmet Şimşek, zapowiedział, iż nadchodząca reforma systemu podatkowego w Turcji będzie polegała na zróżnicowaniu wysokości płaconych podatków w zależności od wysokości zarobków podatników. Więcej zarabiający zapłacą wyższe podatki.

Minister zapewnił iż projekt reformy jest już gotowy i w najbliższym czasie trafi do premiera Recepa Tayyipa Erdoğana. Wprowadzone zmiany będą mogły obowiązywać w Turcji przez kilka następnych lat.

Turcja znajduje się na 28. spośród 34 miejsc zajmowanych przez państwa OECD pod względem wysokości podatków płaconych od dochodów.

Minister dodał, że oczywiście nie są wykluczone w nadchodzącym roku podwyżki podatków np. w papierosach, lecz będzie to związane ze zmianami inflacji, a nie odgórnymi ustaleniami. Jednocześnie wyjaśnił, że oodatkowanie produktów nikotynowych będzie zgodne z wytycznymi obowiazującymi w Unii Europejskiej. Roczny wpływ z podatków w produktach nikotynowych w Turcji wynosi około 10 miliradow dolarów.

W planach ministerstwa leży także stopniowe zmiejszanie podatków zawartych w opłatach za komunikację organizowaną przez prywatne firmy, jednak jeszcze nie poczyniono bardziej zaawansowanych kroków w tym zakresie.

W czasie konferencji minister Şimşek udzielił także wyjaśnień w sprawie procesów prywatyzacyjnych obecnie przeprowadzanych na większą skalę w Turcji. Stwierdził, iż w najbliższym czasie w sferze planów ministerstwa nie leży prywatyzacja państwowego totalizatora sportowego İddaa. W ostatnim czasie pojawiły się spekulacje, że İddaa miałaby zostać sprywatyzowana w czerwcu 2013 roku za kwotę ok. 10 miliardów dolarów.

Minister bronił także niedawnych przedsięwzięć prywatyzacyjnych w sektorze energetycznym, a także płatnych dróg i mostów. Zapewnił, że celem tych prywatyzacji nie były tylko wpływy do kasy państwowej, lecz przede wszystkim osiągnięcie większej efektywności w zarządzaniu tymi obiektami przez prywatnych właścicieli. Wpływ w wysokości 5,7 miliarda dolarów uzyskany z prywatyzacji płatnych dróg i mostów pozwoli na budowę nowych obiektów drogowych.

Źródła: ntvmsnbc.com, turkishweekly.net

About Julia Krajcarz

KOMENTARZE