Home / Gospodarka / Turcja wznawia eksport złota do Iranu

Turcja wznawia eksport złota do Iranu

 

Turcja ekportowała w lutym 120 mliardów dolarów złota do Iranu. Według agnecji Reuters dowody te wskauzją na to, że pomimo ograniczeń nalołożonych przez USA, handel gazem ziemnym w zamian za złoto trwa między dwoma krajami, choć na niższych poziomach w porównaniu z poprzednim okresem.

29 marca agencja Ruters poinformowała, że Turecki Urząd Statystyczny (TUIK) twierdzi, iż kraj nie ekportował żadnego złota do Iranu w styczniu 2013 roku.JEdnak w lutym, 114,9 milionów dolarów sprzedano Iranowi, a eksport złota do Dubaju, który jest częstą drogą tranferu złota kraju Persów, wzrósł z 371 w styczniu  do 402,3 milionów dolarów w lutym.

Sprzedawca złota w Sambulem powiedział Reutersowi, że handlarze złota nie chcą przyciągać zbyt wiele uwagi do ich relacji z Iranem, co może stanowić przyczynę wstrzymania ekportu złota w styczniu.

Irna jest głównym dostawcą gazu ziemnego i ropy do Turcji, a sanckje USA wobec Iranu wprowadziły ograniczenia na opłacanie tych surowców w euro lub dolarach. Turcja została zwolniona z sankcji USA w handlu z Iranem, lecz wygasa ono dopiero w lipcu.

Źródło: turkishnews.com

 

About Agata Michalewicz

KOMENTARZE