Home / Gospodarka / Turcja: Wznowienie projektu budowy Koszar Artyleryjskich na terenach Parku Gezi
Koszary Artyleryjskie - hurriyetdailynews.com.tr

Turcja: Wznowienie projektu budowy Koszar Artyleryjskich na terenach Parku Gezi

Projekt zagospodarowania placu Taksim pod budowę centrum handlowego w formie dawnych koszar artyleryjskich Imperium Osmańskiego był punktem zapalnym protestów antyrządowych w całym kraju pod koniec lata 2013.  Wiązałoby się to z likwidacją ostatniej zielonej przestrzeni w centrum miasta.

Pomimo długich i burzliwych protestów, w wyniku których zginęło 8 osób, urząd miasta w Stambule ponownie przyjął kontrowersyjny projekt na listę planów miejskich w latach 2015-2019. To posunięcie wzbudziło duże zdziwienie wśród byłych protestujących i silny sprzeciw opozycyjnej  Republikańskiej Partii Ludowej (CHP).

W czerwcu 2013 r. Premier Turcji Recep Tayyip Erdoğan, zapowiadział, że może zostać zorganizowane referendum, które zdecydowałoby o przyszłości Parku Gezi, jeśli lokalny sąd dałby pozwolenie na realizację tego projektu. Zdaniem sądu jednak projekt był niezgodny z zasadami ochrony terenu wokół placu Taksim i od czasu tej decyzji nie były podejmowane żadne prace konstrukcyjne.

Zgodnie z decyzją sądu, by ponownie włączyć projekt do swoich strategicznych planów na przyszłe lata, zarząd ds. dóbr kulturalnych musi nanieść poprawki. Następnie zmiany przedyskutuje Rada Miejska. Budowa może zostać rozpoczęta, jeśli w ciągu miesiąca od włączenia do kalendarza planowanych inwestycji nie zostaną zgłoszone żadne zastrzeżenia.

Opracowała: Marta Puchłowska

Źródło: hurriyetdailynews.com

 

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE