Home / Bałkany / Turcja / Turcja: Wzrost eksportu w czerwcu

Turcja: Wzrost eksportu w czerwcu

Przewodniczący Zgromadzenia Eksporterów Turcji (TİM), Mehmet Büyükekşi, podał na konferencji w Rize, iż w czerwcu 2012 roku nastąpił wzrost eksportu o wartość 3,59 % w stosunku do wartości eksportu z czerwca 2011 roku. W szóstym miesiącu bieżącego roku wartość eksportu wyniosła 11 miliardów 840 milionów dolarów.

W stosunku do wszystkich 12 ostatnich miesięcy wartość eksportu wzrosła o 14,07 %, osiągając wielkość 142 miliardów 305 milionów 427 tysięcy dolarów.

W czerwcu 2012 roku największy zysk pochodził z eksportu produkcji przemysłu samochodowego. Na drugim miejscu pod względem zysków stoi przemysł stalowy, a na trzecim – odzieżowo-konfekcyjny.

Udział sektora rolniczego w wartości całego eksportu to 12, 93 %, sektora przemysłowego – 83,6 %, a sektora górniczego – 3,48 %. Główni partnerzy eksportowi Turcji to Niemcy, Irak i Wielka Brytania. Kolejne ważne państwa, do których Turcja eksportuje swe wyroby, to Włochy, Francja, Rosja, Stany Zjednoczone, Arabia Saudyjska, Egipt i Iran.

Miasto i województwo (il) najwięcej eksportujące to Ankara. Następnymi ośrodkami eksportowymi w Turcji są Hatay, Izmir, Gaziantep, Manisa i Stambuł.

Źródła: cnnturk.com, ntvmsnbc.com

About Julia Krajcarz

KOMENTARZE