Home / Gospodarka / Polityka gospodarcza / Turcja: Wzrost eksportu w styczniu

Turcja: Wzrost eksportu w styczniu

Eksport w Turcji - posta.com.tr

W czwartek Turecki Urząd Statystyczny wraz z Ministerstwem Ceł i Handlu w Turcji podali dane dotyczące handlu zagranicznego w styczniu 2013 r. Turecki eksport wzrósł o 11,2% do 11,5 mld USD, a import wzrósł o 7,6% do 18,8 mld USD w porównaniu do tego samego miesiąca w roku ubiegłym. Wzrost w eksporcie napędzał głównie zysk ze sprzedaży złota, stali oraz artykułów przemysłowych.

Pozytywne wyniki eksportowe przyćmiewa rosnący deficyt w handlu zagranicznym, który wzrósł o 2,4% do 7,29 mld USD w styczniu br. Turecki Urząd Statystyczny pierwotnie przewidywał lukę handlową w wysokości 7,1 mld USD.

Minister gospodarki Zafer Çağlayan na czwartkowej konferencji prasowej zwrócił uwagę na to, że Turcja dobrze zakończyła 2012 r. i z zadowalającymi wynikami rozpoczęła rok bieżący.  Niewielki wzrost deficytu handlowego był zgodny z rządowymi planami obniżenia deficytu w perspektywie długoterminowej.

Największym odbiorcą towarów z Turcji w styczniu 2013 r. były Niemcy, które zakupiły dobra o łącznej wartości 1,05 mld USD. Na drugim miejscu znalazł się Irak – 884 mln, a trzecia była Polska z 664 mln USD.

Źródło: turkiyegazetesi.com.tr, aa.com.tr

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE