Home / Gospodarka / Polityka gospodarcza / Turcja: Wzrost eksportu we wrześniu

Turcja: Wzrost eksportu we wrześniu

Turecki eksport wyniósł we wrześniu br. 11 mld  410 mln USD, co oznacza 7,4% wzrost, poinformowało Stowarzyszenie Tureckich Eksporterów (TİM).

Ze wstępnych danych wynika, iż w ciągu pierwszych 9 miesięcy br. eksport wzrósł łącznie o 12,1% w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym.

Osłabienie działalności eksportowej w lipcu i sierpniu 2012 r. spowodowane było głównie zmniejszeniem wywozu towarów do krajów europejskich oraz spadkiem wartości waluty euro w stosunku do dolara amerykańskiego. Innym czynnikiem relatywnie słabych wyników eksportowych były napięcia na Bliskim Wschodzie.

Najwyższy dochód z eksportu zarejestrował w ubiegłym miesiącu turecki przemysł motoryzacyjny – 1,5 mld USD. Największy wzrost eksportu zanotował sektor biżuterii o 57,6% w stosunku do sierpnia 2012 r., osiągając dochód 180,5 mln USD. Eksport w sektorze obronnym we wrześniu wzrósł o 48,2% do 94,7 mln USD.

Źródło: dha.com.tr

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE