Home / Gospodarka / Polityka gospodarcza / Turcja: Wzrost produkcji przemysłowej we wrześniu

Turcja: Wzrost produkcji przemysłowej we wrześniu

Produkcja przemysłowa w Turcji wzrosła o 6,2% we wrześniu 2012 r. w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym, poinformował Turecki Urząd Statystyczny (TÜİK).

Indeks produkcji przemysłowej dostosowany sezonowo i kalendarzowo wzrósł o 3,9% w porównaniu do października 2012 r.

Górnictwo i kopalnictwo odnotowały najwyższy, bo aż 10,8% wzrost. Wskaźnik produkcji w tureckim przemyśle metalurgicznym wzrósł o 6,5% w porównaniu do września ubiegłego roku i o 5,7% w porównaniu z sierpniem br. Natomiast wskaźnik wyjściowy do produkcji metalowych wyrobów gotowych we wrześniu br. wzrósł o 1,7% w porównaniu do września 2011 r. i był o 24,2% wyższy w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

Indeks produkcji przemysłowej w 2012 r. osiągnął najwyższy poziom dla miesiąca września w historii, powiedział turecki minister gospodarki Zafer Çağlayan. Zwrócił on również uwagę, że ożywienie przemysłowe było odpowiedzią na 21% wzrost eksportu we wrześniu br.

Źródło: aa.com.tr, cnnturk.com

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE