Home / Nauka / Turcja: XXVIII Konferencja ESHRE w Stambule

Turcja: XXVIII Konferencja ESHRE w Stambule

W dniach 1-4 lipca w Stambule odbyła się dwudziesta ósma Konferencja ESHRE – Europejskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii.

 Nad problemem bezpłodności w Stambule debatowało ponad 10 tysięcy uczestników ze 150 krajów. Najważniejszym i dominującym tematem poruszanym na spotkaniach i wykładach było jak skutecznie pomagać parom cierpiącym na bezpłodność oraz co robić, by dzieci rodziły się zdrowe.

 Konferencja ESHRE ma miejsce co roku i jest jednym z najważniejszych i najbardziej prestiżowych wydarzeń w tej dziedzinie medycyny. O prawo do zorganizowania konferencji ubiegały się takie miasta jak Londyn, Wiedeń czy Monachium. Po raz pierwszy wybrano kandydata nie należącego do Wspólnoty Europejskiej, w którym religią dominującą jest islam.

 Stanowisko islamu wobec zapłodnienia pozaustrojowego zostało przedstawione już w dwa lata po pierwszym in vitro.

 W Turcji pierwsze dziecko z in vitro urodziło się w 1989 roku a więc jedenaście lat po pierwszych urodzinach światowych.

 W kraju działają placówki medyczne specjalizujące się w medycynie rozrodu i leczeniu bezpłodności. Tureckie prawo wyklucza jednak banki spermy i komórek jajowych oraz selekcję embrionów. Ponadto para poddająca się in vitro musi być małżeństwem.

 W Turcji refundowane są dwa cykle terapeutyczne dla bezpłodnych par.

 

Źródło: medikalakademi.com.tr, eshre.eu

 

About Karolina Pedich

KOMENTARZE