Home / Polityka / Turcja: YouTube ponownie dostępny
Youtube - haber.nl

Turcja: YouTube ponownie dostępny

Turecki Urząd Telekomunikacyjny (TİB) otwiera dostęp do serwisu internetowego umożliwiającego bezpłatne umieszczanie oraz oglądanie filmów – YouTube. Strona internetowa od 27 marca 2014 roku aż do 3 czerwca tego samego roku była zamknięta.

Po 67 dniach wszyscy dostawcy usług internetowych oraz użytkownicy czekają na uzyskanie dostępu do serwisu, który został zamknięty przez rząd za ujawnienie nagrań z tajnego spotkania w Ministerstwie do Spraw Zagranicznych.

Prawnik YouTube’a Gönenç Gürkaynak, pracownik uczelni dr Kerem Altıparmak, Turecka Izba Adwokacka oraz przedstawiciele Republikańskiej Partii Ludowej
złożyli w tej sprawie pozew indywidualny do Sądu Konstytucyjnego, który ostatecznie zadecydował o otwarciu serwisu YouTube twierdząc, że doszło do naruszenia prawa o wolności słowa.

Trybunał również wyraźnie wypowiada się w kwestii serwisu Twitter, którego akt zablokowania, na podstawie art. 26 Konstytucji łamie zasadę o prawie do „wyrażania i rozpowszechniania swoich myśli i opinii przez mowę, w formie pisemnej, zdjęcia lub za pośrednictwem innych mediów, indywidualnie lub zbiorowo”.

TİB wciąż nie chce udostępniać strony internetowej ze względu na umieszczone na niej informacje dotyczące planów wobec Syrii. Brak konsekwencji oraz posłuszeństwa wobec postanowień Sądu potęguje niechęć wśród społeczeństwa.

Jednocześnie Turcja została zaproszona do udziału w dyskusji na Forum Internetowym w Sztokholmie, podczas którego omawiano problematykę  otwartości i wolności w Internecie promując prawa człowieka na całym świecie pod  hasłem „uczciwości, przejrzystości, nadzoru i kontroli”. Szwedzka minister ds. technologii informacyjnych i energii Anna-Karin Hatt przypomina, że dziewiąte spotkanie Forum Zarządzania Internetem (IGF) odbędzie się w Stambule w dniach 2-5 września. Hatt nakłania turecki rząd „do skorzystania z tego forum, aby rozszerzyć swoje przepisy internetowe”.

Opracowała: Zuzanna Gosławska

Źródło: haberler.com, haber.nl, hurriyetdailynews.com (1), (2), phys.org

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE