Home / Gospodarka / Energetyka / Turcja: Z powodu siarczystych mrozów zużycie gazu pobiło rekord

Turcja: Z powodu siarczystych mrozów zużycie gazu pobiło rekord

Zużycie gazu w Turcji wzrosło do rekordowo wysokiego poziomu, dn. 16 stycznia 2012 r. osiągnęło szczyt 178 mln m sześc. Turcja zaczęła pobierać gaz z magazynów w pod-stambulskim Silivri. Gaz do odbiorców indywidualnych jest dostarczany bez zakłóceń, a ograniczenia mogą dotyczyć jedynie odbiorców przemysłowych – donosi turecka prasa.
Silne mrozy w całej Turcji powodują coraz większy niepokój o to, czy zapasy gazu zaspokoją potrzeby wszystkich mieszkańców. Turecki państwowy operator gazowy BOTAŞ ogłosił stan wyjątkowy w dostawach gazu i zastrzegł, że jeśli niskie temperatury będą się utrzymywać przez dłuższy czas, wszyscy będą musieli się liczyć ze sporymi ograniczeniami dostaw.
W szczególnie trudnej sytuacji znalazła się północno-zachodnia część Turcji. Duże zużycie błękitnego paliwa skutkuje coraz niższym ciśnieniem w gazociągach, dlatego BOTAŞ wezwał tureckie przedsiębiorstwa przemysłowe do korzystania z alternatywnych surowców energetycznych i ostrzegł, że lada dzień może przykręcić kurek, a dla niektórych regionów kraju może nawet zawiesić dostawy gazu do odwołania.
Dyrektor generalny BOTAŞ Fazıl Şenel z jednej strony uspokaja tureckich obywateli, że dla nich gazu nie zabraknie, z drugiej przygotowuje się na spore redukcje dostaw, co może utrudnić funkcjonowanie dużych zakładów przemysłowych. Według doniesień agencji Reuters niedobór gazu szacuje się na około 8-10 mln m sześć.

Tekst: ekonomi.haberturk.com, tłum. i red. Dorota Mikołajczyk

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE