Home / Gospodarka / Inwestycje / Turcja: Zacieśnianie więzi gospodarczych z Irlandią

Turcja: Zacieśnianie więzi gospodarczych z Irlandią

Turcja jest jednym z pięciu państw, z którym, pokonująca stopniowo kryzys ekonomiczny Irlandia, chciałaby nawiązać współpracę gospodarczą. Poza Turcją duży potencjał widzi także w Chinach, Indiach, Republice Południowej Afryki oraz Brazylii, oświadczył minister Handlu i Rozwoju Irlandii Joe Costello.

Przybył on do Turcji z delegacją, w skład której, oprócz ministrów i wysokich rangą urzędników, wchodzą przedstawiciele 25 firm z różnych branż, m. in. telekomunikacyjnej, komputerowej, farmaceutycznej, mleczarskiej, inżynieryjnej. Grupa zaplanowała spotkania z kilkoma dużymi firmami tureckimi, w tym Koç, Efes, Avea i Süzer.

Dotychczasowa wymiana handlowa Irlandii z Turcją wynosi ok. 1 mld EUR. Strategicznym celem Irlandii jest podwojenie tego wyniku w kolejnych 5 latach. Obecnie ponad 100 irlandzkich firm jest zaangażowanych we współpracę z Turcją.

Delegacja liczy na zniesienie restrykcji dotyczących importu wołowiny przez Turcję, a także chce zachęcić turecką młodzież do edukacji w Irlandii. Irlandzki rynek jest także otwarty na tureckie firmy budowlane.

Źródło: hurriyetdailynews.com, haberciniz.biz

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE