Home / Polityka / Turcja żąda od NATO pocisków typu Patriot

Turcja żąda od NATO pocisków typu Patriot

NATO rozważa prośbę Turcji o dostarczenie pocisków typu Patriot w celu ochrony jej granic przed rozdartą konfliktem Syrią. Turcja złożyła formalny wniosek do NATO o rozmieszczenie rakiet Patriot na swoim terytorium, nazywając to środkiem przed groźbą ataku ze strony Syrii.

Unowocześniony system Patriot, którego zażądała Turcja może przechwytywać zarówno nadciągające rakiety jak i samoloty. Ankara podkreśla, że nie mogą one być wykorzystywane do naruszenia strefy zakazu lotów, ale tylko do użycia ich jako środek ochronny. Jednak takie posunięcie sprawi, że NATO będzie o krok bliżej do zaangażowania się w konflikt syryjski.

– Sojusz przedyskutuje tę kwestię niezwłocznie i wyśle z wyprzedzeniem odpowiedni zespół ludzi do Turcji, aby zbadali potencjalne lokalizacje dla systemu pocisków – powiedział Sekretarz Generalny Sojuszu, Anders Fogh Rasmussen. Dodał również, że to kraje posiadające wyrzutnie rakiet Patriot oraz zaawansowane pociski (Niemcy, Holandia i Stany Zjednoczone), o które prosi Ankara, zdecydują czy mogą je dostarczyć.

Ostatnim razem pociski typu Patriot zostały rozmieszczone w Turcji podczas inwazji na Irak w 2003 roku. Dostarczyły je właśnie Niemcy i Holendrzy. Rządy obu krajów zwróciły się z wnioskiem do swoich parlamentów w celu uzyskania akceptacji.

Takie rozmieszczenie zwiększyłoby powietrzne możliwości obronne ludności i terytorium Turcji – powiedział Rasmussen w swoim oświadczeniu, potwierdzając otrzymanie listu z tureckim wnioskiem. – To jednak przyczyni się do deeskalacji kryzysu, wzdłuż południowo-wschodniej granicy NATO. I wtedy byłoby to konkretną demonstracją solidarności Sojuszu z Turcją – stwierdził.
W oficjalnym liście turecki rząd podkreślił, że rozmieszczenie pocisków będzie miało jedynie defensywny charakter i że w żaden sposób nie będzie wspierać strefy zakazów lotów lub jakichkolwiek ofensywnych operacji.

Urzędnik NATO zauważył, że Turcja ma ogromny zasób sił powietrznych, które mogłyby poradzić sobie z zagrożeniem syryjskich samolotów bojowych naruszających turecką przestrzeń powietrzną, ale nie ma możliwości przechwytywania rakiet wystrzeliwanych – zdolności, która nabrała znaczenia w kontekście przypuszczeń, że Syria posiada broń chemiczną.

Źródło: guardian.co.uk

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE