Home / Gospodarka / Turcja: Zagraniczni inwestorzy zainteresowani nieruchomościami w Stambule
Apartamenty w Stambule-dailysabah.com

Turcja: Zagraniczni inwestorzy zainteresowani nieruchomościami w Stambule

Liczba sprzedanych domów w Stambule dla cudzoziemców w pierwszej połowie tego roku wzrosła o 150 proc., z 1008 do 2517 w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, wynika z danych opublikowanych przez Tureckiego Instytutu Statystycznego (TÜİK).

W okresie od stycznia do czerwca  br. całkowita sprzedaż nieruchomości dla cudzoziemców w Turcji wzrosła o 63 proc. z 5234 do 8507 w porównaniu do tego samego okresu w 2013 r.

W ubiegłym roku największym zainteresowaniem wśród obcokrajowców cieszyły się nieruchomości w Antalyi. W tym roku uwaga skupia się także na takich miastach jak Stambuł, Sakarya oraz Bursa. Cudzoziemcy kupili więcej domów w ciągu pierwszych 6 miesięcy tego roku, niż w ciągu całego ostatniego roku. Zagraniczni inwestorzy w dziedzinie nieruchomości zwracają uwagę na projekty transformacji miejskiej na obszarach metropolitalnych. Pod tym względem Stambuł wiedzie prym wśród wszystkich tureckich miast, wkrótce ma tu powstać trzecie lotnisko i trzeci most.

Przewiduje się, że wraz z wprowadzeniem nowych regulacji prawnych, ułatwiających zakup nieruchomości przez cudzoziemców, a także z dalszym rozwojem miasta na wszystkich płaszczyznach, zainteresowanie obiektami mieszkalnymi w Stambule wśród obcokrajowców będzie kontynuowało tendencję wzrostową.

Większość domów, które cieszą się największym zainteresowaniem wśród gości z zagranicy, budowanych jest na południu Turcji w najpopularniejszych kurortach. W związku z zainteresowaniem zagranicznych inwestorów także w centrach dużych miast powstają budynki mieszkalne z pięknymi widokami, doskonałą komunikacją i lokalizacją. Apartamenty w dzielnicach takich jak Taksim czy Zeytinburnu z pewnością zainteresują większą liczbę inwestorów i przyciągną nowych najemców z zagranicy.

Źródło: dailysabah.com

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE