Home / Gospodarka / Energetyka / Turcja zainteresowana saudyjską ropą

Turcja zainteresowana saudyjską ropą

Minister Energetyki i Zasobów Naturalnych, Taner Yıldız, zapowiedział, że turecka kompania petrochemiczna TÜPRAŞ, w ślad za zmniejszeniem ilości nabywanej nieprzetworzonej ropy z Iranu, podpisała kontrakt na zakup miliona ton ropy z Libii oraz przygotowuje umowę z Arabią Saudyjską.

Poczynania te mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Turcji poprzez zakup surowców z jak największej liczby krajów tak, aby w razie odcięcia jednych źródeł, zawsze istniała energetyczna alternatywa.

Minister wyjaśnił, że zmniejszenie zakupów w Iranie o 20 % jest pochodną obniżonych zakupów Stanów Zjednoczonych. Sfinalizowany kontrakt z Libią sprawił, że kraj ten stał się 12-stym dostawcą ropy do Turcji. Są już prowadzone przygotowania do umowy z Arabią Saudyjską, lecz jeszcze nie ustalono ilości tureckich zakupów ropy w tym kraju. Jednocześnie Iran nadal pozostaje największym dostarczycielem ropy dla Turcji.

Taner Yıldız zapewnia, że zmniejszenie zakupów ropy w Iranie nie oznacza, że istnieją jakiekolwiek konflikty na linii Turcja-Iran.

Ministerstwo energetyki prowadzi także wstępne rozmowy z Wenezuelą dotyczące dostaw ropy.

Mimo iż ceny ropy na światowych rynkach obniżyły się, minister Yıldız nie widzi szans na obniżki cen gazu ziemnego.

Źródła: ntvmsnbc.com, cnnturk.com

About Julia Krajcarz

KOMENTARZE