Home / Polityka / Turcja: Stanowisko w sprawie noszenia chust na imprezach sportowych

Turcja: Stanowisko w sprawie noszenia chust na imprezach sportowych

karate

Turecki minister Sportu i Młodzieży, Suat Kılıç, wyraził poparcie dla niedawno wprowadzonego zniesienia zakazu noszenia chust na imprezach sportowych, nazywając w przemówieniu wygłoszonym podczas uroczystości w Samsun, zorganizowanej przez Partię Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) ten zakaz„zacofanym i prymitywnym”.

„ Nie chcemy słynąć z tak prymitywnych i zacofanych praktyk, a także z dyskwalifikowania naszych zawodniczek tylko dlatego, że noszą chusty” – powiedział urzędnik.

O zakazie zrobiło się głośno po tym jak 17-letnia zawodniczka karate, Selvanur Akkan, rzekomo straciła swoją „kartę meczową”, kiedy to kazano jej zdjęć hidżab, na co zresztą zareagowała bardzo emocjonalnie. Jako podstawę takiej decyzji podano niedawno wprowadzone przepisy, które musiały zastosować w praktyce poszczególne federacje sportowe.

Akkan brała udział w zawodach odbywających się w środkowej Anatolii, w prowincji Konya, podczas której zagrożono jej dyskwalifikacją z powodu zakrycia włosów chustą. Po zastosowaniu się do nowych zasad i zdjęciu hidżabu zawodniczka wróciła do walki, ale przegrała z przeciwnikiem z powodu – jak sama określiła- „niskiego morale”, które były skutkiem tego incydentu.

Ministerstwo wydało oświadczenie nie tylko polecające federacji obalenie zakazu, ale także wprowadzenie kar dyscyplinarnych wobec federacji, które nadal nie stosują tego zakazu w praktyce. „Chcemy, by nasze młode kobiety pokazały się w sporcie z jak najlepszej strony, podobnie jak mężczyźni – powiedział Kılıç. „Chcemy aby wyszły z domów i pokazały się jako elitarni sportowcy, dumnie reprezentujący nasz kraj, a także za granicą.”

Kılıç powiedział, że początkowe kroki przeciwko praktyce noszenia chust podczas imprez sportowych zostały podjęte przez komitet olimpijski Londyn 2012, kiedy Komisja postanowiła złagodzić zakaz noszenia chust podczas igrzysk.

Również FIFA uchyliła swój zakaz w lecie 2012, który został wprowadzony w życie w 2007 roku. ONZ również poparło tę zmianę.

„Takie działania umożliwią kobietom w krajach islamskich pojawiać częściej na zawodach sportowych i przyczyniać się do zdobywania sukcesów dla kraju” powiedział minister.

Źródło: hurriyetdailynews.com

About Julia Krajcarz

KOMENTARZE

A festiwal wiśni jak był tak jest – i czereśnią stać sie nie może…

Zgadzam się z powyższym, artykuł jest źle przetłumaczony. Minister wyraził brak poparcia dla zakazu noszenia chust, uznając zakaz z aprymitywny. Turcja CHCE aby zawodniczki mogły brać udział w zawodach sportowych w chustach.

Witam

Proszę jeszcze raz przeanalizować artykuł w oryginale. „Ankara lifts ban in sporting events” – „Ankara znosi zakaz noszenia chust”.

Pozdrawiam