Home / Polityka / Prawo / Turcja: Zarzut złej wiary w procesie o ekstradycję
proces o ekstradycję

Turcja: Zarzut złej wiary w procesie o ekstradycję

Jak donosi The Guardian, tureckie żądania o ekstradycję zostały odrzucone przez sędziego z Wielkiej Brytanii w związku z wieloma wątpliwościami, które towarzyszyły temu wnioskowi. Jak powiedział sędzia sądu okręgowego Westminister, Shenagh Bayne, postawione zarzuty, czyli terroryzm, są kwestią sporną. Bayne uważa, że procedura ekstradycyjna została wszczęta przez Rebulikę Turecką w złej wierze. W związku z tym sędzia oddalił wniosek o ekstradycję skierowany przeciwko Denizowi Akgül, uzasadniając, że byłoby to nadużycie prawa.

Decyzja sędziego sądu okręgowego może stanowić precedens dla podejrzanych o terroryzm mających kurdyjskie pochodzenie brytyjskich obywateli (i nie tylko), a ponadto może wywołać skutki w sferze dyplomacji. Nie wiadomo jak na decyzję Bayne’a zareagowała strona turecka.

Co więcej sąd ujawnił, że Akgül został skazany na odbycie kary pozbawienia wolności nie uczestnicząc w procesie, podczas gdy jednocześnie toczyło się przeciwko niemu postępowanie o ekstradycję. Bayne stwierdził, że istnieją uzasadnione powody, aby przypuszczać, że władze tureckie działały w złej wierze w odniesieniu do tych postępowań, a dodatkowo posunęły się do tego stopnia, że wprowadziły w błąd sam sąd. Jestem przekonany, że wystąpiły przesłanki do stwierdzenia, że mamy do czynienia z zachowaniem stanowiąceym nadużycie postępowania ekstradycyjnego i w związku z tym nie przychyliłem się do wniosku strony tureckiej.

Źródło: hurriyetdailynews.com

About Agata Michalewicz

KOMENTARZE