Home / Gospodarka / Infrastruktura / Turcja: Zielone światło dla szybkiej kolei na linii Ankara-Izmir

Turcja: Zielone światło dla szybkiej kolei na linii Ankara-Izmir

W związku z projektem utworzenia sieci szybkiej kolei na linii Ankara–Izmir przedstawiciel konsorcjum Sigma-Burkay-Makimsan-YDA oraz turecki minister transportu Binali Yıldırım i minister środowiska Veysel Eroğlu podpisali kontrakt umożliwiający rozpoczęcie budowy pierwszego odcinka o długości 287 km pomiędzy Ankarą i Afyonkarahisar.

Cały projekt składa się z 3 etapów: Ankara-(Polatlı)-Afyonkarahisar, Afyonkarahisar-Uşak oraz Uşak-Manisa-İzmir. Całkowita długość trasy wyniesie 624 km.

Linia, po której pociąg będzie mógł się poruszać z prędkością 250 km/h, skracając czas podróży pomiędzy miastami z 14 h do 3,5 h, ma zostać ukończona w przeciągu 3 lat. Przy budowie zatrudnienie znajdzie 4000 osób. Koszt projektu wyniesie ok. 3 mld 567 mln TRL. Szacuje się, że trasą będzie podróżowało 6 mln podróżnych rocznie, przynosząc dochód wysokości 700 mln TRL.

 

Źródło: ntvmsnbc.com, stargazete.com, haber7.com

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE