Home / Gospodarka / Energetyka / Turcja: Zjednoczone Emiraty Arabskie zainteresowane elektrownią atomową

Turcja: Zjednoczone Emiraty Arabskie zainteresowane elektrownią atomową

Minister energetyki i zasobów naturalnych, Taner Yıldız w czasie konferencji poświęconej zagadnieniom energetycznym odbywającej się w Kayseri, wyjaśnił, że Zjednoczone Emiraty Arabskie wyraziły zainteresowanie udziałem w budowie tzw. drugiej elektrowni atomowej w Turcji.

Elektrownia ta zlokalizowana ma być na północy kraju, w Synopie. Warunkiem udziału Arabów w przedsięwzięciu jest fakt budowy elektrowni przez Koreę Południową. Korea Południowa jest jednym z czterech kandydatów do budowy elektrowni w Synopie. Yıldız dodał, że obecnie 2 spośród 4 krajów kandydujących do budowy mają większe szanse wygranej, lecz nie wyjaśnił, jakie kraje ma na myśli.

Choć plany budowy elektrowni atomowej są w Turcji przygotowywane od lat 50-tych XX wieku, to dopiero w ostatnim czasie rozmowy nabrały rozmachu, zwłaszcza po tragicznych wydarzeniach w japońskiej Fukushimie w marcu 2011 roku. Gdy Japonia i Niemcy zapowiedziały redukcję udziału energii atomowej w ogólnej produkcji energetycznej, odżyło wiele pomysłów budowy elektrowni w innych krajach, także w Turcji.

Dodatkowo przedstawiciele Emiratów złożyli zobowiązanie zainwestowania 5 miliardów dolarów w produkcję energii z węgla w rejonie Afşin Elbistan, co będzie największą inwestycją tego kraju w Turcji.

 

Źródła: turkishweekly.net, haberler.com

About Julia Krajcarz

KOMENTARZE