Home / Polityka / Polityka regionalna / Turcja: Zmiany w edukacji w tle wyborów lokalnych
Recep Tayyip Erdogan-bolbilgi.net/

Turcja: Zmiany w edukacji w tle wyborów lokalnych

Turecki premier Recep Tayyip Erdoğan potwierdził w sobotę, że z polecenia rządu wszystkie prywatne ośrodki korepetytorskie zostaną zamknięte i przekształcone w tradycyjne szkoły publiczne.

Erdoğan odwiedził w sobotę dwie wschodnie prowincje w celu udziału w lokalnym zgromadzeniu członków partii rządzącej. Kampania wyborcza rozpoczęła się w środę. „Szkoły państwowe zapewnią dodatkowe korepetycje dla naszych dzieci za darmo w weekendy,” powiedział premier.

Prywatne tanie ośrodki nauczania w Turcji działają jak „uzupełniające wykształcenie” dla uczniów, którzy chcą dostać się do elitarnych szkół średnich i prestiżowych uniwersytetów. Wielu rodziców posyła swoje dzieci do ośrodków korepetytorskich, aby zwiększyć szanse na lepszą edukację.

Polityk powiedział też, że wyniki zbliżających się wyborów samorządowych będą niezmiernie ważne dla przyszłości Turcji i nazwał je „nową walką o niepodległość.” Erdoğan w przemówieniu w Sivas poza reformą szkolnictwa odniósł się do kontrowersji związanych z ustanowieniem gabinetu cieni w policji, sądownictwie i mediach, którego celem jest atakowanie rządu. Turcy pójdą do urn w dniu 30 marca. Wtedy odbędą się wybory lokalne.* „Te brudne ręce nie osiągną swoich celów w tym kraju.” powiedział.

Oczywiście wszystkie aluzje płynące z ust Erdoğana dotyczą afery korupcyjnej i jej konsekwencji. W jakim stopniu wpłynęła ona na rządzącą obecnie partię AKP dowiemy się wkrótce.

* tureckie wybory lokalne polegają na wyborze miejskich zarządców (administratorów) oraz prezydentów miast.

Źródło: turkishpress.com

About Agata Michalewicz

KOMENTARZE