Home / Gospodarka / Turcja zmieni warunki unii celnej z UE
Unia celna - hurriyetdailynews.com

Turcja zmieni warunki unii celnej z UE

Unia Europejska i Turcja uzgodniły konieczność uaktualnienia warunków unii celnej, przynoszącej korzyści obu zainteresowanym stronom, nawet mimo faktu, że kwestia członkostwa Turcji we wspólnocie wydaje się być obecnie zamrożona.

W dniu 12 maja 2015 r. turecki minister gospodarki Nihat Zeybekçi oraz komisarz UE ds. handlu Cecilia Malmström ogłosili ramowy program aktualizacji unii celnej, która w momencie podpisania jej w 1995 r. była uważana za preludium przystąpienia Turcji do UE jako pełnoprawnego członka. Od momentu wejścia w życie, tj. 1 stycznia 1996 r., warunki unii celnej nie były zmieniane.

W konsekwencji zarówno strona turecka jak i przedstawicielstwo UE musi się zastanowić, jak rozszerzyć sektory objęte umową, tak by ująć usługi i większość produktów rolnych.  Zeybekçi stwierdził, że celem Turcji nie jest całkowite zniesienie ograniczeń handlowych. Obecnie zawierane umowy handlowe między UE a innymi krajami nie uwzględniają Turcji, co kosztuje kraj miliardy dolarów.

Turecki minister gospodarki dodał również, że możliwa umowa UE z USA, znana jako Transatlantyckie Partnerstwo Handlowo-Inwestycyjne (TTIP) jest zbyt ważna, by mogła ignorować Turcję. W ciągu ostatnich 2 lat Ankara wielokrotnie groziła, że opuści całą unię celną z UE, jeśli Turcja nie stanie się stroną TTIP.

Turcja i UE będą przeprowadzać odpowiednie procedury wewnętrzne, aby przyjąć tę inicjatywę i szukać odpowiednich mandatów negocjacyjnych. W notatce Komisji Europejskiej z 12 maja br. podkreślono, że Turcja jest krajem kandydującym, a negocjacje ws. przystąpienia do UE są w toku. Poprawa dwustronnych stosunków handlowych nie jest alternatywą dla negocjacji akcesyjnych z Turcją, ale ich komplementarną częścią.

Turcja jest szóstym co do wielkości partnerem handlowym UE, a UE jest największym partnerem handlowym Turcji.

Źródło: hurriyetdailynews.com

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE