Home / Gospodarka / Przemysł / Turcja: Znaczny wzrost rynku farmaceutycznego

Turcja: Znaczny wzrost rynku farmaceutycznego

Rynek farmaceutyczny, będący jednym z ważniejszych sektorów tureckiego przemysłu chemicznego, w ciągu ostatniej dekady zwiększył się dwukrotnie, osiągając obroty wartości 15 miliardów lir.

Stambulskie Zrzeszenie Eksporterów Wyrobów Chemicznych (İKMİB) w swym raporcie poinformowało, iż nowe regulacje wpłynęły na poprawę jakości produkowanych leków, lecz producenci przeżywają trudności związane z dostosowaniem się do nowych standardów.

Przy rosnących kosztach własnych i utrzymywaniu wcześniejszych, niższych cen leków, producenci znaleźli rozwiązanie trudnej sytuacji w zwiększeniu eksportu swych produktów. W ostatnich 5 latach eksport tureckich lekarstw wzrósł aż o 58,6%, kierując się głównie do Niemiec, Szwajcarii oraz Iraku. Inni importerzy tureckich leków to: Wielka Brytania, Słowenia, Belgia, Stany Zjednoczone, Algieria, a także Turecka Republika Cypru Północnego oraz Nachiczewań.

Wartość importu w 2007 roku wyniosła 322 miliony 785 tysięcy dolarów, a już w 2011 roku zanotowano jej wzrost o 50%.

Prezes İKMİB, Murat Akyüz, przyznał, że regulacje państwowe wpłynęły na zwiększenie jakości produkowanych leków. Mimo to nadal rozwiązania wymaga problem długiego czasu oczekiwania przez producentów na zezwolenia produkcji nowych farmaceutyków i konieczność regulacji prawa patentowego. Jednak to właśnie te trudności na rynku wewnętrznym sprawiły, że tak znacznie zwiększył się eksport tureckich produktów farmaceutycznych.

Źródła: ntvmsnbc.com, haberler.com

 

About Julia Krajcarz

KOMENTARZE