Home / Gospodarka / Inwestycje / Turcja: Zwiększenie eksportu do Chin
Współpraca turecko-chińska - zaman.com.tr

Turcja: Zwiększenie eksportu do Chin

Turcja powinna natychmiast zwiększyć eksport dóbr i usług do Chin w celu nawiązania bliższej współpracy gospodarczej i stosunków handlowych, powiedział turecki minister gospodarki Zafer Çağlayan na zorganizowanym przez TUSKON Turecko-Chińskim Forum Handlu i Inwestycji.

Zarówno Chiny jak i Turcja to potężne gospodarki, co oba kraje udowodniły w obliczu światowego kryzysu. Ich stosunki gospodarcze są na bardzo wysokim poziomie, jednak wciąż niewystarczające. Obroty handlowe mogą się zwiększyć z 24 mld USD do 124 mld USD, a największą przeszkodą w tym momencie jest zbyt mała znajomość siebie nawzajem, dodał Çağlayan.

Chiny są trzecim co do wielkości partnerem handlowym Turcji po Rosji i Niemczech.

W ciągu ostatnich 4 lat deficyt w handlu w Turcji przekroczył 68 mld USD, z czego 18 proc. tureckiego deficytu handlowego było rezultatem zwiększonego importu towarów z Chin.

Wysokość bezpośrednich inwestycji Chin w Turcji wyniosła 100 mln USD, a Turcji w Chinach 150 mln USD. W celu zwiększenia tych liczb oba kraje powinny zwiększyć współpracę, w szczególności w dziedzinie energetyki i budownictwa.

- Turcja ma prześcignąć Chiny w branży budowlanej – dodał Çağlayan.

Źródło: hurriyet.com.trekonomi.bugun.com.tr

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE