Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Turcja: Zwiększona aktywność PKK po rozpoczęciu konfliktu z Syrią

Turcja: Zwiększona aktywność PKK po rozpoczęciu konfliktu z Syrią

Autorka: Julia Krajcarz

1 sierpnia 2012 roku turecki minister spraw zagranicznych, Ahmet Davutoğlu, udał się z wizytą do Iraku celem omówienia bieżącej sytuacji w sąsiedniej Syrii. W Iraku Davutoğlu spotkał się z prezydentem autonomicznego rządu kurdyjskiego w północnym Iraku, Masudem Barzanim. W czasie krótkiej konferencji prasowej zorganizowanej po 3,5 godzinnym spotkaniu, minister Davutoğlu powiedział, że przedstawił Barzaniemu obawy Turcji wobec wydarzeń w Syrii oraz zapewnił, że Turcja nie będzie przyjmowała pozycji jedynie obserwatora wydarzeń.

Minister wyjaśnił, że z kurdyjskim prezydentem rozmawiał o współpracy w walce z syryjskim terroryzmem. Barzani z aprobatą wysłuchał jego słów. Davutoğlu dodał, że obaj politycy uznali, że nie dopuszczą do rozwiązań siłowych na większą skalę w Syrii.

Porozumienie tureckiego ministra z irackimi Kurdami nie powoduje jednak zaprzestania działalności, określanej przez Turków jako terrorystyczna, prowadzonej przez tureckich Kurdów. Niektórzy z tureckich polityków są skłonni podejrzewać tureckich Kurdów o współpracę z Syrią.

Dzień po wizycie ministra w Iraku, 2 sierpnia, miał miejsce atak, przeprowadzony prawdopodobnie przez organizację tureckich Kurdów, PKK (Partia Pracujących Kurdystanu). Celem ataku był pociąg towarowy przewożący węgiel. Atak miał miejsce w miejscowości Yörecik na zachód od miasta Muş, w pobliżu jeziora Van, na południowym wschodzie kraju. Na tory został rzucony sterowany ładunek wybuchowy, którego eksplozja przewróciła 5 wagonów. Po wysłaniu ekip ratunkowych nie stwierdzono, aby w wyniku wybuchu byli zabici lub ranni.

Wieczorem tego samego dnia, miał miejsce atak licznego oddziału PKK na posterunek żandarmerii w miejscowości Bilgili Köyü, w powiecie Eruh, w województwie Siirt, na pustynnych terenach na południowy zachód od jeziora Van. Atak miał miejsce w czasie iftar, wieczornej przerwy w poście Ramadan. Około godz. 19.30 oddział kurdyjski ostrzelał posterunek z broni długofalowej i rakietami, po czym wywiązała się kilkuminutowa walka, w wyniku której zginął jeden turecki żandarm, a 13 zostało rannych. Z pobliskiego garnizonu wojskowego wysłano helikopter, który namierzył kurdyjski oddział i go ostrzelał. Drugi śmigłowiec skierowano do przewożenia rannych do szpitali. Wojewoda Siirt, Musa Çolak, odwiedzając rannych w szpitalu zapewnił, że operacje anty-kurdyjskie będą nadal prowadzone.

W tym samym czasie miał miejsce także atak w miejscowości Doğan Köyü, w pobliżu Pervari, w tym samym regionie. Celem ataku byli stacjonujący tam żołnierze. Po ataku Kurdów wywiązała się walka, lecz w tym wypadku partyzanci kurdyjscy wycofali się. Nie było rannych ani zabitych.

Opozycja, czyli głównie przedstawiciele partii CHP (Republikańska Partia Ludowa) nie ustaje w krytyce poczynań rządzącej partii AKP (Partia Sprawiedliwości i Rozwoju), także w kwestii kurdyjskiej i syryjskiej. Pod koniec lipca bieżącego roku odbył się 34. Kongres CHP, a następnie spotkanie zarządu partii. W czasie konferencji prasowej wiceprzewodniczący partii i jednocześnie rzecznik, Haluk Koç, nie szczędził słów krytyki pod adresem polityki prowadzonej przez rząd wobec poczynań PKK (o spotkaniu premiera Erdoğana z polityk kurdyjską pisaliśmy: Jak rozwiązać problem kurdyjski?) oraz konfliktu syryjskiego.

Koç zarzucił, iż polityka ustępstw wobec Kurdów doprowadziła do sytuacji, iż częste ostatnio poczynania militarne PKK mogą być przez zagraniczną opinię publiczną utożsamiane w swych dążeniach z rewolucyjnymi wydarzeniami w krajach arabskich Maghrebu i Bliskiego Wschodu. Wiceprzewodniczący nazwał politykę rządu AKP „marzycielską i awanturniczą”, a poczynania polityków nie znoszących krytyki jako ujawniające ich bezsilność i niezaradność.

Źródła: ntvmsnbc.com, ntvmsnbc.com 2, ntvmsnbc.com 3, cnnturk.com, cnnturk.com 2.

About Julia Krajcarz

KOMENTARZE