Home / Gospodarka / Energetyka / Turcja: Zwiększony import irackiej i rosyjskiej ropy

Turcja: Zwiększony import irackiej i rosyjskiej ropy

Turecki Urząd Statystyczny (TÜİK) podał, iż w październiku 2012 roku import ropy naftowej z Iranu do Turcji zmalał o 30% w stosunku do zakupów z września. Jest to spowodowane embargiem nałożonym przez państwa zachodnie na Iran, traktowanym jako kara za produkcję broni nuklearnej. Turcja nie zaprzestała nabywania irańskiej ropy, lecz zmniejszyła jej ilość. Obecnie największym importerem ropy do Turcji jest Irak, skąd zakupiono 105 tysięcy baryłek oraz Rosja z 103 tysiącami sprzedanych baryłek, a na trzecim miejscu plasuje Iran. Zwiększył się także turecki zakup ropy z Arabii Saudyjskiej.

Przed wprowadzeniem embarga Iran był dostawcą aż 60% całej zakupywanej przez Turcję ropy. W czerwcu Turcja zapowiedziała, że nie zastosuje całkowitego embarga i nie zrezygnuje z irańskiej ropy, lecz zmniejszy jej dostawy o 20% na okres 180 dni. Po upływie tego czasu minister energetyki i zasobów naturalnych Turcji, Taner Yıldız, oświadczył, że Turcja ten okres niezastosowania całkowitego embarga przedłuża do końca grudnia 2012 roku. Jednocześnie zapewnił, że taka decyzja tureckich władz nie spowoduje niesnasek w stosunkach turecko-amerykańskich. Stany Zjednoczone były inicjatorem embarga na Iran.

Zarząd Tüpraş, tureckiego państwowego importera nieprzetworzonej ropy, oświadczył, że w najbliższym czasie może pojawić się zmiany w cenniku irańskiego surowca.

Źródła: ntvmsnbc.com, enerjienstitusu.com

About Julia Krajcarz

KOMENTARZE