Home / Polityka / Turcy obchodzą Dzień Zwycięstwa (Zafer Bayramı)

Turcy obchodzą Dzień Zwycięstwa (Zafer Bayramı)

30 sierpnia to niezwykle ważny dzień dla Turków. Uroczyście obchodzi się wtedy Święto Zwycięstwa tureckiej armii republikańskiej nad wojskami greckimi pod Dumlupınar, podczas wojny o niepodległość. Bitwa pod Dumlupınar była ostatnim starciem w trakcie tej wojny i trwała od 26 do 30 sierpnia 1922 roku. 30 sierpnia świętuje się jako pamiątkę pokonania wrogich wojsk i odzyskania zagrożonych utratą ziem. Po raz pierwszy święto to obchodzono rok po zwycięstwie, w 1923 roku.

Dzień Zwycięstwa obchodzony jest w Turcji niezwykle kolorowo i radośnie. W wielu miastach na placach odbywają się huczne defilady z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych, wojskowych oraz  żandarmerii. Nie zabraknie również tradycyjnych pokazów pilotami latających w zmiennych szykach tuż przed oczami zachwyconych widzów. Najważniejsze uroczystości organizowane są przy ankarskim Anıtkabir, mauzoleum, gdzie spoczywa dowódca zwycięskich w 1922 roku wojsk tureckich i pierwszy prezydent republiki, Mustafa Kemal Atatürk.  30 sierpnia to również dzień uroczystego zakończenia nauki w tureckich szkołach wojskowych różnych rodzajów.

Święto o charakterze państwowym, obchodzone jest w Republice Tureckiej oraz na obszarze Tureckiej Republiki Cypru Północnego.

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE