Home / Polityka / Turcy wybierają prezydenta
Wobory prezydenckie w Turcji - aa.com.tr

Turcy wybierają prezydenta

Miliony Turków udały się w niedzielę do urn, by wziąć udział w pierwszych w kraju powszechnych wyborach prezydenckich

Blisko 53 mln Turków jest uprawnionych do głosowania w wyborach, które są postrzegane również jako nieformalne referendum świadczące o wysokiej pozycji jednego z kandydatów, obecnego premiera Recepa Tayyipa Erdoğana. W całej Turcji otwartych jest ponad 160 tys. urn wyborczych.

Do tej pory prezydenta Turcji wybierał parlament kraju. Zmiany konstytucyjne zatwierdzone przez referendum w 2010 r. zwiększyły uprawnienia urzędu. Ustanowiono także wybór prezydenta w głosowaniu powszechnym.

Miesiąc temu rozpoczęła się kampania wyborcza, która dotarła także poza granice Turcji. Jednak zaledwie 10 proc. Turków mieszkających za granicą zdecyduje się na oddanie głosu. Kampania skupiła się w głównej mierze na postaci Erdoğana, wiodącej figury politycznej w Turcji od ponad 10 lat. W czasie jego 11-letniej kadencji premiera Turcja odnotowała ogromny wzrost gospodarczy, w niektórych osiągnięciach znacznie wyprzedzając kraje Unii Europejskiej. Na jego spektakularne osiągnięcia w ostatnim czasie cień rzuciły zarzuty korupcji i autorytaryzmu. Mimo to stojący na czele rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju Erdoğan jest postrzegany jako najsilniejszy kandydat.

Wybory prezydenckie są także sprawdzianem dla Turków, czy chcą odejść od systemu parlamentarnego w kierunku formy rządu z prezydentem o większych uprawnieniach i mocy.

Głównym kontrkandydatem Erdoğana jest Ekmeleddin İhsanoğlu, konserwatywny były sekretarz generalny Organizacji Wspólnoty Islamskiej. Startuje on z ramienia dwóch największych opozycyjnych partii: socjaldemokratycznej Partii Ludowo-Republikańskiej Republikańskiej (CHP) i Nacjonalistycznej Partii Działania (MHP). Jego sylwetkę przedstawialiśmy na łamach balkanistyka.org.

Do walki o fotel prezydencki przystąpił także Kurd Selahattin Demirtaş, przywódca kurdyjskiej Ludowej Partii Demokratycznej (HDP). Ma on poparcie przedstawicieli wielu mniejszości narodowych, a także zwolenników praw kobiet.

W przypadku, gdy żaden z kandydatów nie uzyska przewagi ponad 50 proc. głosów, wówczas 24 sierpnia 2014 r. odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich.

Źródło: aa.com.tr, hurriyet.com.tr

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE