Home / Bałkany / BiH / Turcy zainteresowani inwestowaniem w BiH

Turcy zainteresowani inwestowaniem w BiH

turecka flaga - seebiz.net.

BiH posiada specyficzne położenie jako wieloetniczny i wielkokulturowy kraj znajdujący się w centrum Bałkanów Zachodnich, dlatego Turcja chce pozostać w bliskich stosunkach z BiH we wszystkich dziedzinach, w tym umocnić stosunki gospodarcze, powiedział w wywiadzie dla tureckiej agencji Fena turecki ambasador w BiH Ahmed Yildiz.

Yildiz przypomniał, że całkowita wartość dwustronnej wymiany handlowej między Turcją i BiH wynosiła w 2011 r. 350 mln dolarów, a w 2012 r. 415 mln dolarów.

– Mimo tego, że te liczby nie odzwierciedlają w pełni potencjału współpracy gospodarczej między obydwoma krajami, turecki rząd, jak również sektor prywatny są zainteresowani umocnieniem stosunków gospodarczych, powiedział Yildiz.

Turcja chce pomóc BiH w jej wysiłkach zmierzających do osiągnięcia silnego i trwałego wzrostu gospodarczego we wszystkich obszarach i segmentach społecznych BiH. Turecki rząd przeznaczył 100 mln euro na korzystne kredyty dla małych i średnich projektów inwestycyjnych, aby ułatwić znalezienie pracy wracającym do BiH ludziom. Kwota ta przeznaczona jest dla odpowiednich kandydatów, którzy mogą w Turkish Ziraat Bank Bosnia i Bosna Bank International zaciągnąć kredyty na 10 lat bez odsetek.

– Turecki rząd zachęca turecki sektor prywatny do dalszego inwestowania w BiH. Turkish Export Credit Bank (TurkishEximbank) otrzymał linię kredytową w wysokości 250 mln dolarów na projekty inwestycyjne tureckich spółek w BiH, powiedział ambasador Yildiz.

Odpowiadając na pytanie dotyczące zaangażowania tureckiej firmy Cengiz İnşaat Sanayi ve Ticaret, która aktualnie zajmuje się budową Korytarza 5C w BiH i szansy, że ten projekt przyciągnie i inne tureckie firmy na rynek bośniacki, Yildiz podkreślił, że turecki sektor budowlany jest drugim na świecie, po Chinach biorąc pod uwagę liczbę zakończonych projektów za granicą, a na koniec 2012 r. 33 tureckie przedsiębiorstwa znalazły się na liście 225 międzynarodowych firm budowlanych.

– Cengiz İnşaat jest jednym z najbardziej doświadczonych i osiągających najwięcej sukcesów przedsiębiorstwem budowlanym w Turcji. Obecnie są zaangażowani w najtrudniejszą część projektu Korytarza 5C na odcinkach Suhodol-Tarčin, Lepenica-Suhodol i Vlakovo-Lepenica, o długości 20,5 km, włączając długie tunele i wiadukty o łącznej wartości 370 mln euro. Sukces tego projektu jest rezultatem wysiłku włożonego przez Cengiz İnşaat i współpracy z bośniackim rządem i może posłużyć jako przykład poprawy warunków inwestycyjnych w BiH i pomóc przyciągnąć inne przedsiębiorstwa na rynek BiH, dodał Yildiz.

Yildiz podkreślił również, że tureccy inwestorzy są zainteresowani kilkoma dziedzinami gospodarki, które oferują możliwość szybkiego rozwoju a turystka jest dziedziną, w której rozwijają się stosunki gospodarcze między obydwoma krajami.

BiH jest jedną z najatrakcyjniejszych destynacji dla tureckich turystów, dlatego Turkish Airlines oferuje dwa do trzech lotów dziennie na relacji Sarajewo-Istambuł, podczas gdy turecki Pegasus Airlines od 28 lutego wprowadził loty na tej samej relacji pięć razy w tygodniu.

Turcja i Bośnia w ramach Wspólnej Komisji Gospodarczej odbyły udane spotkanie w czerwcu 2012 r. Obie strony odbyły przynoszące korzyści rozmowy na temat różnych dziedzin działalności gospodarczej i podpisały umowę dotyczącą tureckiej pomocy BiH prowadzącą do wzmocnienia konkurencyjności BiH i inicjowanie wspólnych projektów w sektorze rolnictwa i hodowli zwierząt.

Ambasador Turcji w BiH podkreślił, że sektor energetyczny jest również obiecującym sektorem dla tureckich inwestycji, ponieważ znaczący potencjał hydroelektryczny bośniackich rzek przedstawia atrakcyjne możliwości do realizacji projektów przez zagraniczne przedsiębiorstwa, włączając i tureckie firmy.

– Turcja przygotowuje organizację turecko-bośniackiego forum biznesu w pierwszej połowie tego roku, w którym będą uczestniczyli przedstawiciele wielkich tureckich przedsiębiorstw, w celu lepszej promocji inwestycji w BiH, powiedział Yildiz.

Odpowiadając na pytanie dotyczące całkowitych tureckich inwestycji w BiH i co BiH powinna zrobić, aby te inwestycje były większe, Yildiz stwierdził, że tureckie bezpośrednie inwestycje w BiH do końca 2012 r. osiągnęły wartość 200 mln euro.

Turecki bank Ziraat Banka z siedzibą w Sarajewie i kilkoma oddziałami w całym kraju odnotował udane inwestycje w sektorze bankowym. Nowe tureckie inwestycje jak np. Natron Hayat d.o.o. z Maglaja zajmujące się przerobem drewna i produkcją papieru, Şişecam Soda Lukavac produkcją sody czy spółka farmaceutyczna Nobel Ilac z przedstawicielstwem w Sarajewie prezentują wysoką jakość i zapewniają nowe miejsca pracy.

– Tureccy inwestorzy uważają, że BiH jest obiecującym krajem z perspektywami na połączenie się z rynkiem europejskim a dzięki temu do integracji z NATO i UE. Dotyczy to także zgodności z międzynarodowymi standardami lojalnej konkurencji w lokalnej gospodarce i handlu zagranicznym, poprzez wejście do Światowej Organizacji Handlu. Reformy sektora publicznego w BiH dotyczące członkostwa w UE oraz WTO są motywacją dla tureckich inwestorów do zwiększenia ich zaufania w BiH jako miejsca dla swoich inwestycji, podsumował Yilldiz.

Źródło: seebiz.net

About Dorota Wojciechowska

Zakochana w Dalmacji i chorwackim Wybrzeżu Adriatyckim. Absolwentka turystyki i rekreacji oraz filologii chorwacko-serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie stypendystka i studentka kroatystyki na Uniwersytecie w Splicie. Uwielbiająca wszelkiego rodzaju podróże, licencjonowana pilot wycieczek zagranicznych i rezydent.
KOMENTARZE