Home / Bałkany / BiH / Tureccy przedsiębiorcy otworzą tysiąc farm kóz na terenie BiH

Tureccy przedsiębiorcy otworzą tysiąc farm kóz na terenie BiH

Turecki biznesmen pochodzący z BiH, Alybar Uluca, ogłosił, że w ciągu miesiąca zostaną otwarte pierwsze z tysiąca farm kóz, które są częścią projektu rozwoju rolnictwa na terenie BiH. Dzięki temu projektowi powstanie około 7500 nowych miejsc pracy, a wszystkie farmy mają zostać utworzone w ciągu najbliższych pięciu lat.

- Farmy będą finansowane przez firmy zajmujące się produkcją rolną, a oprócz niezbędnej infrastruktury miejscowi hodowcy otrzymają także technologie, pasze, usługi weterynaryjne oraz zostaną odpowiednio przeszkoleni – powiedział Uluca.

Każdego roku planowane jest otwarcie 200 gospodarstw, z których każde będzie liczyło 150 kóz. Dynamika rozwoju projektu zależy jednak od warunków w terenie.

Szacowane wskaźniki ekonomiczne związane z tym projektem to możliwość eksportowa na poziomie 500 mln KM [1000 mln PLN] rocznie. Projekt ten wpłynie także na zmniejszenie stopy bezrobocia oraz wzrost PKB, który zwiększy się o 1 mld KM [2 mld PLN].

Standardy farm będą przewyższały standardy unijna, dzięki czemu nie będzie problemów z eksportem koziego mleka na rynki UE.

- Projekt ten, uważamy za społecznie odpowiedzialny i będzie on miał istotny wpływ na wskaźniki makroekonomiczne w BiH. W skali światowej zależność między podażą a popytem na kozie mleko i jego przetwory jest niezrównoważona, a popyt na mleko, które jest najbardziej podobne w swym składzie do mleka matki, stale rośnie – powiedział Uluca.

Wsparcie Turcji dla projektu rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich w BiH ustalono podczas wizyty przedstawiciela Prezydium Republiki Bośni i Hercegowiny Bakira Izetbegovicia w Ankarze, w lutym tego roku. Następnie do BiH przyjechała delegacja tureckich przedsiębiorców, którzy odwiedzili premiera Federacji BiH Nermina Nikšicia.

Źródło: aa.com.tr, seebiz.net

About Dorota Wojciechowska

Zakochana w Dalmacji i chorwackim Wybrzeżu Adriatyckim. Absolwentka turystyki i rekreacji oraz filologii chorwacko-serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie stypendystka i studentka kroatystyki na Uniwersytecie w Splicie. Uwielbiająca wszelkiego rodzaju podróże, licencjonowana pilot wycieczek zagranicznych i rezydent.
KOMENTARZE