Home / Bałkany / Czarnogóra / Turecki bank Ziraat chce inwestować w Czarnogórze

Turecki bank Ziraat chce inwestować w Czarnogórze

Turecki bank Ziraat gotowy jest inwestować w Czarnogórze – ogłoszono w środę na posiedzeniu Mieszanej Czarnogórsko-tureckiej Komisji w Ankarze, na którym przedstawiciele dwóch krajów rozmawiali o wspólnych projektach i przyszłej współpracy.

Na posiedzeniu Komisji stwierdzono, że należałoby przekształcić dobrą współpracę polityczną w konkretną współpracę gospodarczą, co odnosi się głównie do udziału firm tureckich w projektach inwestycyjnych w Czarnogórze.

Rząd poinformował, że jako priorytetowe obszary możliwej współpracy traktowane są: energetyka, transport, przemysł, rolnictwo, bankowość i szkolnictwo.

W toku rozmów o przyspieszeniu realizacji wspólnych projektów reprezentanci Turcji powiedzieli, że ich bank Ziraat wyraził chęć wejścia na rynek czarnogórski, a rozważane jest także stworzenie ram dla intensyfikacji wymiany towarów oraz przede wszystkim zachęcenia firm czarnogórskich do eksportu na rynek turecki.

W trakcie posiedzenia minister finansów Milorad Katnić i turecki minister energetyki i zasobów naturalnych Taner Yildiz podpisali Memorandum między Czarnogórą a Turcją o Współpracy w Dziedzinie Szkolnictwa .

Po spotkaniu przewodniczący Komisji – wicepremier Czarnogóry Vujica Lazović i Yildiz – podpisali protokół z posiedzenia.

Czarnogórska delegacja w czasie osobnych spotkań rozmawiała także z potencjalnymi inwestorami o prywatyzacji firm Montenegro Airlines, Željezara, Kontejnerski Terminal oraz budowie elektrowni, którymi to projektami najbardziej interesowali się tureccy przedsiębiorcy.

 

Turkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankasi (Bank Rolniczy Republiki Turcji) to drugi największy bank w Turcji, po Is Bankasi, a według zestawienia „Top 1000 World Banks in 2004” pod względem wielkości zajmuje on 115. miejsce na świecie. Poza Turcją ma swoje siedziby w państwach bałkańskich, m.in. w Bośni i Hercegowinie, oraz w krajach Azji Środkowej.

 

Źródło: pobjeda.me

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE