Home / Baklava / Balkantroter / Turecki Designer on the Road zawitał do Sarajewa
Designer on the Road

Turecki Designer on the Road zawitał do Sarajewa

Podróżujący designer, 29-letni Çağrı Çankaya ze Stambułu, trzy lata temu zrezygnował ze stanowiska dyrektora artystycznego, żeby połączyć dwie swoje pasje – design i podróże. Od tego czasu jeździ po świecie bez pieniędzy i kart kredytowych, swoją wiedzę wymieniając na możliwość mieszkania w kolejnych państwach. Najbliższe kilka tygodni spędzi w Sarajewie, gdzie przyjechał na zaproszenie agencji Via Media.

Çankaya jest w Bośni i Hercegowinie po raz pierwszy. Szczególnie polubił kuchnię i ludzi, którzy są, jak mówi, przyjaźni i towarzyscy. – To bardzo sympatyczne miejsce i panuje tu wyjątkowa atmosfera. Przeważnie nie szukam informacji o miejscach, do których pojadę, bo nie podróżuję jako turysta. To jedna z największych zalet tej przygody: poznaję kulturę i ludzi przez to, że żyję tu i pracuję.

Rozpoczynając projekt Designer on the Road Çağrı Çankaya otworzył blog i rozsyłał maile ze swoją nietypową ofertą. Przeważnie nie traktowano go poważnie, jednak po wysłaniu ponad tysiąca wiadomości, otrzymał kilka propozycji pracy. Później firmy zaczęły zgłaszać się do niego same. Przez pierwsze trzy miesiące Çankaya pracował w Indiach, później był między innymi w Tajlandii, Wietnamie, Korei Południowej, Malezji, Chinach, Sri Lance, Indonezji, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Argentynie, Brazylii, Kolumbii, Rumunii, Niemczech i Chorwacji.

Projektant wie już, że nie będzie podróżował tak zawsze, jednak nie zadecydował jeszcze, co będzie robił później. Po zakończeniu projektu planuje napisanie książki, z której dochód zostanie przeznaczony dla UNICEF-u i Greenpeace. Mają pojawić się w niej informacje i wrażenia, których, z różnych powodów, Çankaya nie mógł umieścić na blogu.

 

Film promocyjny Designer on the Road:

 

 

Wpisy na blogu dotyczące pobytu w BiH, Chorwacji, Rumunii i Turcji (Ankara, Eskişehir, Izmir, Kütahya, Stambuł).

 

Źródło: novovrijeme.ba, bljesak.info, designerontheroad.com

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE