Home / Bałkany / Turcja / Turecki Exim Bank chce wspierać inwestycje w Czarnogórze

Turecki Exim Bank chce wspierać inwestycje w Czarnogórze

Turcja jest zainteresowana wsparciem pożyczkowym dla swoich przedsiębiorców, którzy chcieliby zainwestować w Czarnogórze – wynika z rozmów tureckiego Exim Banku reprezentowanego przez głównego dyrektora finansowego tej instytucji, Hajretina Kaplana z przedstawicielami rządu czarnogórskiego i Centralnego Banku Czarnogóry.

Idea współpracy została zaakceptowana przez wicepremiera Czarnogóry, Vujicę Lazovicia, według którego podobne inwestycje są teraz bardzo potrzebne. Lazović twierdzi, że obecne wskaźniki wielkości obrotu nie odzwierciedlają rzeczywistego obrazu potencjału.

Do priorytetów rozwoju czarnogórskiej gospodarki należą głównie transport i energetyka, czyli sektory, w których już wcześniej można było odnotować wpływ kapitału tureckiego. Delegacji tureckiej przedstawiono aktualny stan budowy autostrad oraz plany stworzenia obwodnicy na wybrzeżu.

Współpraca między systemami bankowymi obydwu krajów jest możliwa, a rozmowy na ten temat będą kontynuowane na spotkaniu z tureckim gubernatorem, Erdem Basčijem.

Kaplana podkreślił, że warto wspierać wymianę towarów i przepływów kapitałowych między tymi dwoma krajami ze względu na wzajemne korzyści. Turcja znajduje się na 17. miejscu na liście najszybciej rozwijających się gospodarek światowych.

 

Źródło: portalanalitika.me, cdm.me

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE