Home / Kultura / Festiwale / Turecki reżyser Nuri Bilge Ceylan oskarżony o bezpodstawne okrucieństwo wobec zwierząt
Ceylan, znęcanie się nad zwierzętami - hurriyetdailynews.com

Turecki reżyser Nuri Bilge Ceylan oskarżony o bezpodstawne okrucieństwo wobec zwierząt

Turecki profesor wniósł skargę na Nuri Bilge Ceylana o „torturowanie konia” w trakcie zdjęć do najnowszego filmu artysty, „Winter Sleep”, który wygrał Złotą Palmę na ostatnim festiwalu w Cannes.

„Winter Sleep” to dramat opowiadający historię rodziny prowadzącej własny hotel w środkowej Anatolii. Motyw łapania dzikich koni to jeden z tematów filmu zgodny z historyczną nazwą regionu, Kapadocja, lub w staroperskim”ziemia pięknych koni”. Jednakże dr Orhan Kural, który 30 czerwca wniósł skargę przeciwko Ceylanowi twierdzi, że jeden z koni był „torturowany” w momencie łapania.

„Wyciągnęli konia z rzeki. Jeździli na nim. Popierają polowania. Zabijają królika. Zwierzę jest pokazywane w agonii przez kilka minut.” – powiedział Kural. Profesor wspomniał również, że Ceylan i jego producent wezwali go w celu „wyjaśnienia sytuacji” 29 czerwca. „To znaczy, że się boją.” – podsumował Kural, po czym dodał, że tuż po pogratulowaniu Ceylanowi sukcesu, złożył na niego skargę we Francji.

Tureckie prawo opieki nad zwierzętami obarcza karami tych, którzy dopuszczają się nad nimi znęcania. Szkic nowej ustawy, który zaproponowano w tym miesiącu w tureckim parlamencie przewiduje pobyt w zakładzie karnym dla tych, którzy maltretują zwierzęta.

Źródła: hurriyetdailynews.com

About Magdalena Malec

Studentka (już prawie absolwentka!) Studiów Filologiczno-Kulturoznawczych na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie zgłębia tajemnice trzech języków obcych, co wiąże się z częstym płaczem i zgrzytaniem zębów. Jej miłością są j. obce, choć to trudny i burzliwy związek (patrz wyżej). Jej największą pasją jest język i kultura turecka, podróże, rzewna muzyka orientalna, poetyckie tureckie kino i taniec wschodni. Zafascynowana różnicami kulturowymi między krajami arabskimi, Iranem oraz Turcją, wzdycha po nocach o podbojach lingwistycznych na Bliskim Wschodzie.
KOMENTARZE