Home / Gospodarka / Tureckie banki na liście najlepszych na świecie

Tureckie banki na liście najlepszych na świecie

Akbank - haber365.com

Spośród wielu działających na tureckim rynku prywatnych i państwowych banków aż 10 znalazło się na liście 500 najbardziej wartościowych marek bankowych na świecie o łącznej wartości 10 mld USD, wynika z raportu opublikowanego przez Brand Finance, międzynarodową firmę zajmującą się wyceną marek, oraz magazyn The Banker.

Akbank uplasował się na 86 pozycji z marką o wartości 2,1 mld USD, natomiast turecki İş Bankası znalazł się na 89 miejscu z wartością 2,06 mld USD. Państwowy Halkbank i Vakifbank również znalazły się na liście 500 najlepszych banków, z wartością odpowiednio 1,06 mld USD oraz 829 mln USD.

Z raportu wynika również, że podczas gdy banki w Turcji wykazują dobre wyniki gospodarcze, wartość marek bankowych zanotowała spadek. Powodem może być spowolnienie tempa rozwoju gospodarczego i deprecjacja tureckiej liry w stosunku do dolara.

Źródło: aa.com.tr, haber365.com

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE