Home / Bałkany / Bułgaria / Tureckie ciężarówki blokują przejście graniczne z Bułgarią
Kapikule - yenisafak.com.tr

Tureckie ciężarówki blokują przejście graniczne z Bułgarią

Przejście graniczne Kapitan Andreevo (Kapıkule) od 3 dni jest zablokowane, po tym jak bułgarskie służby celne dokonały pełnej kontroli tureckich samochodów ciężarowych i ukarały grzywną ponad 100 kierowców w przeciągu kilku godzin.

- Bułgaria jest bardzo ważnym krajem tranzytowym tureckich towarów do Europy. Tureccy przewoźnicy często cierpią z powodu wysokich grzywien w Bułgarii i to rodzi problemy – powiedział prezes Stowarzyszenia Przewoźników Międzynarodowych (UND) Fatih Şener.

Dodał również, że po Komisji Mieszanej ds. transportu lądowego, która zakończyła się w braku porozumienia, Bułgaria rozpoczęła 100-procentowe kontrole tureckich pojazdów, a kary nałożone na kierowców nie wynikały ze słusznych przyczyn. Kierowcy, którzy oczekiwali na odprawę w długich kolejkach, odmówili przystąpienia do czynności celnych i rozpoczęli protest. Głos w sprawie zabrał również turecki minister transportu Binali Yıldırım. Mimo jego wysiłków, kierowcy nie odpuszczają, co budzi obawy o wpływ blokady na eksport.

- Jest to krytyczny czas dla naszego eksportu, ponieważ zbliża się Święto Ofiary. W szczególności ważny jest piątek i sobota – ostrzegał Yıldırım.

Kolejka na przejściu granicznym w Kapitan Andreevo rozciąga się na długości 14 km. Kierowcy pojazdów ciężarowych mogą korzystać z innego przejścia w Lesovo (Hamzabeyli), jednak i na tej granicy samochody czekają w 8-10 km korku.

Źródło: hurriyet.com.tr, sondakikahaberleri.info.tr

 

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE