Home / Gospodarka / Tureckie dywany produkowane są w Chinach
Büyükelçiler Konferansı

Tureckie dywany produkowane są w Chinach

Ministerstwo Gospodarki w Turcji podjęło kroki w celu zabezpieczenia krajowego przemysłu.

Turcja importuje prawie wszystko, nawet tureckie dywany produkowane są w Chinach, powiedział minister gospodarki Turcji Nihat Zeybekci. Państwo musi zrobić wszystko, aby odwrócić ten trend.

Zeybekci powiedział, że Turcja powiadomiła Światową Organizację Handlu (WTO), że wszczęła postępowanie ochronne w stosunku do „aparatury nadawczej uwzględniającej aparaturę odbiorczą telefonów i tabletów”. Podobne prace przeprowadzane są obecnie w branży elektronicznej. Mają zostać ukończone w przeciągu 3-4 miesięcy.

Badania mają na celu ustalenie, czy zwiększony przywóz danego produktu zagraża spowodowaniem poważnej szkody dla przemysłu krajowego. Podczas przeprowadzanej kontroli importerzy, eksporterzy i inne zainteresowane strony mogą przedstawiać dowody i opinie w związku z badanym zagadnieniem. W praktyce oznacza to, ze członek WTO może podjąć działania ochronne i chwilowo ograniczyć przywóz danego produktu w momencie, gdy wzrost importu stanie się przyczyną poważnej szkody dla lokalnego przemysłu.

Jeżeli WTO podejmie takie działania, wówczas problem zostanie przedstawiony radzie ministrów. Rozwiązaniem problemu może być wprowadzenie dodatkowego podatku od telefonów komórkowych importowanych z Chin, dodał Zeybekci.

Turcja importowała towary o łącznej wartości 220 mld USD w pierwszych 11 miesiącach 2014 r. Import elektroniki wzrósł do 16,2 mld USD w 2014 r., tj. o 0,8 proc. w porównaniu z tym samym okresem w 2013 r. Około 8,6 mln smartfonów  wartych 9,2 mld USD zostały sprowadzone do Turcji z zagranicy w okresie od stycznia do września 2014 r.

Pierwsze sygnały dotyczące dodatkowego opodatkowania luksusowych przedmiotów pojawiły się w październiku ubiegłego roku. Program, mający na celu zwiększenie dochodów publicznych, może być wprowadzony już w najbliższej przyszłości. Ministerstwo Gospodarki rozpoczęło sondę on najbardziej popularnych dóbr, które są importowane. Zbada różnicę między ceną sprzedaży telefonów komórkowych i komputerów i oceni ich koszty produkcji.

Źródło: hurriyetdailynews.com

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE