Home / Bałkany / Tureckie ebru na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
26883173

Tureckie ebru na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

Turecka sztuka malowania na wodzie, znana jako ebru, została dodana do Listy reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Lista prowadzona jest w celu wyróżnienia na arenie światowej wybranych zjawisk z zakresu dziedzictwa niematerialnego i związanych z nim przestrzeni kulturowych. W tym roku Międzyrządowy Komitet ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego wpisał na listę 34 elementy dziedzictwa, co zwiększyło ich liczbę do 314.

Tworzenie ebru polega na odpowiednim nanoszeniu farb na powierzchnię wody, którą sporządza się w specjalnym naczyniu mieszając z substancją zagęszczającą. Następnie gotowy wzór przenoszony jest na papier. Wszystkie materiały oraz składniki, czyli jedwab, kolorowe glinki i rośliny używane w procesie tworzenia są w 100% naturalne, dzięki czemu obrazy ebru zachowują swoją trwałość i intensywność kolorów przez setki lat. Ponieważ wzór wykonany na papierze przypomina wyglądem deseń marmuru, ebru jest czasem nazywana w Polsce sztuką marmurkowania.

Poza sztuką malowania na wodzie na tureckiej liście znajdują się:

2008

Sztuka Meddah – publiczni opowiadacze historii

Ceremonia Mewlewi Sema – Taniec Derwiszów

2009

Święto Novruz – święto Nowego Roku i nadejścia wiosny – wpis wraz z Azerbejdżanem, Indiami, Iranem, Kirgistanem, Uzbekistanem i Pakistanem

Teatr cieni Karagöz

Tradycja bardowska Âşıklık

2010

Tradycyjne spotkania dyskusyjne Sohbet

Semah – rytuał wyznawców Alevi-Bektaşi (alewizmu-bektaszyzmu)

Kırkpınar – festiwal zapasów w oliwie

2011

Świąteczna potrawa „Keşkek”

2012

Święto Mesir Macunu

2013

Tradycja parzenia i picia kawy w Turcji

źródła: unesco.org zaman.com.tr

About Hanna Toboła

KOMENTARZE