Home / Społeczeństwo / Tureckie filmy na Warsaw Film Festival

Tureckie filmy na Warsaw Film Festival

12 października 2012 roku rozpoczął się 28. Warszawski Festiwal Filmowy. Na pokazach filmowych w ramach festiwalu w Multikinie Złote Tarasy oraz warszawskiej Kinotece można obejrzeć ponad 200 filmów z 50 krajów. Warsaw Film Festival potrwa do 21 października.

Organizatorzy festiwalu zapewnili również kilka niespodzianek festiwalowych, w tym muzyczny występ Lisy Gerard z zespołem Dead Can Dance.

W ramach festiwalu można było obejrzeć filmy zrealizowane przez tureckich twórców. Pierwszy z nich – to dramat „Obca” (Yabancı), fabularny debiut reżyserski Filiz Alpgezmen, która do tej pory specjalizowała się w pisaniu scenariuszy serialowych. Film opowiada historię Özgür – Turczynki urodzonej i wychowanej w Paryżu, która nigdy nie była w swoim rodzinnym kraju. Pierwszy raz odwiedza Stambuł, by pochować tam ojca. Film porusza kwestię braku przynależności i alienacji.

Drugi film turecki, wyprodukowany w 2012 roku „Tam, gdzie płonie ogień” (Ateşin Düştügü Yer) to film drogi. Wyreżyserowany przez İsmaila Güneşa dramat dotyka tematu honorowych zabójstw. Główna bohaterka, Ayşe, trafia do szpitala i przechodzi operację. W miarę rozwoju akcji widzimy, jak rodzina dziewczyny zmienia do niej podejście, dowiadując się o jej ciąży. Ojciec Ayşe, Osman, zostaje wyznaczony przez rodzinę do zabicia córki. Ma to przekonaniu członków rodziny ocalić jej honor. Osman zabiera Ayşe w podróż, w czasie której ma dokonać zbrodni.

Film wyprodukowany został w 2012 roku, na Warsaw Film Fest znalazł swoje miejsce w kategorii „Odkrycia”.

 

Źródło: www.wff.pl

About Karolina Pedich

KOMENTARZE