Home / Gospodarka / Handel / Tureckie firmy rejestrują coraz więcej znaków towarowych

Tureckie firmy rejestrują coraz więcej znaków towarowych

Zbudowanie świadomości marki w Turcji wymagało mobilizacji, szczególnie wytężonej pracy i wieloletnich starań. Sukcesywnie od 2009 r. prawo patentowe zyskiwało na znaczeniu i stało się w końcu pierwszoplanowym instrumentem i kluczem do sukcesu dla wielu tureckich przedsiębiorców, powiedział prezes Tureckiego Urzędu Patentowego (TPE) prof. dr Habip Asan.

W 2011 r. w rankingu liczby zgłoszeń gwarancji dla praw własności Turcja wśród europejskich państw zajęła pierwsze miejsce wyprzedzając Francję i Niemcy. Do TPE zgłoszono razem około 120 tys. znaków towarowych, co daje pokazową liczbę, większą o 41 proc. niż w 2010 r.

– Dużym zainteresowaniem cieszą się również narzędzia ochrony własności intelektualnej, w ubiegłym roku do TPE zarejestrowano 36 tys. wynalazków i wzorów przemysłowych. Dane te pokazują, że Turcja posiada ogromy potencjał w zakresie innowacyjności i z biegiem lat coraz lepiej wykorzystuje swoje możliwości w porównaniu z gospodarkami państw zachodniej Europy – oświadczył prof. dr H. Asan.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami tureckiego Urzędu Patentowego procedura identyfikacji potrzeb w zakresie ochrony patentowej nie jest bezpłatna. Istnieją jednak spore udogodnienia skracające cały ciąg postępowania formalno-prawnego, m.in. nieszyfrowany dostęp do dokumentacji aplikacyjnej wraz z zasadami o wypełnianiu oraz umożliwienie składania wniosków w formie elektronicznej. Oryginalne projekty tureckich przedsiębiorców mają również szanse na dofinansowanie ze strony Tureckiej Rady ds. Badań Naukowo-Technicznych (TÜBİTAK).

 

Tekst i zdjęcie: ntvmsnbc.com, tłum. i red. Dorota Mikołajczyk

About Dorota Mikolajczyk