Home / Gospodarka / Energetyka / Tureckie inwestycje i współpraca z Grecją

Tureckie inwestycje i współpraca z Grecją

Tureccy biznesmeni z Izby Przemysłu miejscowości Izmit, jednego z największych miast przemysłowych w Turcji, wyrazili chęć odwiedzenia Grecji w celu nawiązania kontaktów z przedsiębiorcami i firmami greckimi. Celem kontaktów mają być wspólne inwestycje, przejęcia, partnerstwa, tworzenie nowych firm, import – eksport i zawieranie różnorodnych stosunków handlowych.

Attaché Handlowy Ambasady Turcji w Atenach Ali Irfan Sakalioglu poinformował o planowanym w połowie kwietnia 2012r. spotkaniu inwestorów z obu państw. Wydarzenie to odbędzie się pod patronatem Sekcji Handlowej Ambasady Turcji w Atenach we współpracy z Izbą Handlu i Przemysłu w Atenach. Organizatorzy mają nadzieją, że będzie ono płaszczyzną dialogu i nawiązywania współpracy. Zaproszeni zostali przedsiębiorcy i firmy działające w bardzo wielu branżach: przemysł maszynowy, budowlany, chemiczny, urządzenia a sanitarne, części samochodowe, tworzywa sztuczne, hotelarstwo, turystyka, energetyka…

Firmy i przedsiębiorcy, którzy chcą uczestniczyć w tym wydarzeniu powinni się zarejestrować wysyłając fax na nr 210 72 42 948 lub e-mail dtati@otenet.gr nie później niż do 30 marca 2011.Organizatorzy, uwzględniając nadesłane zgłoszenia ustalą dokładną datę i powiadomią zainteresowane strony.

Nie jest to jedyna perspektywa współpracy jaka pojawia się obecnie między Grecją a Turcją . Jak podaje Agencja Reuters, Global Yatırım Holdings, Turecka spółka holdingowa zajmująca się transportem i energetyką, rozważa możliwość inwestowania w greckie porty.

„Szukamy możliwości inwestycyjnych w Grecji, a naszym priorytetem będą operacje finansowe w portach morskich,” powiedział Reuters’owi członek zarządu GIH, Adnan Nas. „Na nasz własny koszt możemy wykonać inwestycje tańsze niż miliard dolarów, będziemy także szukać partnerów do inwestycji bardziej kosztownych”. Dodał, że firma oceniła również możliwości inwestycji w energetykę i infrastrukturę.

Global Yatırım Holdings posiada trzy porty na Morzu Egejskim i Morzu Śródziemnym u wybrzeży Turcji, a także inwestycji w energię, nieruchomości i finanse. Obecnie firma jest zainteresowana ośmioma portami w Grecji.

Podobnie İpragaz, jedna z wiodących firm tureckich sektora LPG, planuje nabyć przedsiębiorstwo gazowe w Grecji.

„To jest najlepszy czas, aby inwestować w Grecji”, mówi Selim Egeli, szef turecko-greckiej Rady Biznesu w DEİK [red. Turecka Rada Współpracy Gospodarczej z Zagranicą], zauważając, że wiele greckich firm wystąpiło do rady szukać potencjalnych partnerów lub inwestorów tureckich. Również Grecy, zobowiązani w zamian za pomoc finansową od UE do sprzedaży państwowego majątku chętnie patrzą w stronę Turcji.

„Tureckie firmy są bardziej niż mile widziane w Grecji, a aktywa w koszyku prywatyzacji są w normalnych warunkach rynkowych”, powiedział wczoraj w Stambule Panos Protopsaltis, szef programu prywatyzacji Republiki Greckiej HRAD , przemawiając na spotkaniu zorganizowanym przez DEİK. Grecki plan wyprzedaży obejmuje porty, lotniska, elektrownie, autostrady i firm energetycznych. Protopsaltis zachęcał tureckich inwestorów, zauważając, że w sumie ponad 71 000 nieruchomości o powierzchni 3,4 mld metrów kwadratowych w całym kraju czeka na inwestorów z Turcji, jak również z innych krajów.

„Jestem przekonany, że nie będzie żadnych przeszkód dla tureckich inwestorów, którzy chcieliby wziąć udział w przetargu”, powiedział Protopsaltis. Odniósł się także do sektora energetycznego „Chcielibyśmy by Botas [turecki państwowy operator rurociągów – przyp.red.] wziął udział w przetargu na greckie gazociągi DEPA”, powiedział w wywiadzie dla Hurriyet Daily News. Niedawno rosyjski Gazprom poinformował, że rozważa przetarg na DEPA

Tekst: reuters.com, hurrietdailynews.com, kathimerini.gr

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE