Home / Społeczeństwo / Tureckie Ministerstwo Kultury przeprowadzi renowację domu Atatürka w Salonikach

Tureckie Ministerstwo Kultury przeprowadzi renowację domu Atatürka w Salonikach

Na wniosek tureckiego Ministerstwa Kultury, Turcja rozpoczęła renowację domu, w którym urodził się Mustafa Kemal Atatürk w Salonikach.

Byłem zbulwersowany kiedy zobaczyłem w jakim stanie znajduje się dom Atatürka – oznajmił minister kultury Ertuğrul Günay.

Poza wystawą, w skład której wchodzą części garderoby Atatürka, nic więcej co znajduje się w domu nie należało do założyciela Republiki Tureckiej.

Wystawa jest bardzo przestarzała; dom otrzymaliśmy od władz miasta Saloniki w latach 1930-tych, po tym jak wcześniej był zamieszkiwany przez inne osoby – powiedział Günay.

W następstwie rozmów prowadzonych z greckim rządem oraz przy wsparciu finansowym jakiego udzielił biznesmen Serdar Bilgili, minister kultury Günay oraz minister spraw zagranicznych Ahmet Davutoğlu zainicjowali plany renowacji domu Atatürka.

Nasz projekt będzie odnosił się do przestrzeni czasowej od lat 1880-tych do 1940-tych, opisując życie Atatürka począwszy od wczesnego dzieciństwa, aż do jego ostatnich dni. Jednym z tematów będzie wpływ jaki wywarły na jego życie Bałkany oraz szkoły, do których uczęszczał. Znaczenie polityczne, społeczne oraz geograficzne, zarówno Bałkanów jak i Turcji, zostaną zaprezentowane w kolejności chronologicznej – dodał Günay.

Multimedialne prezentacje będą wyświetlane w języku tureckim, angielskim oraz greckim.

 

Źródło: hurriyetdailynews.com

About Monika Obojska

KOMENTARZE