Home / Bośnia i Hercegowina / Tureckie sądownictwo wzorem dla państw bałkańskich
gavel31

Tureckie sądownictwo wzorem dla państw bałkańskich

Szereg projektów mających na celu rozwój instytucji sądowniczych krajów bałkańskich przeprowadziła w ostatnich latach Turecka Agencja Współpracy i Rozwoju (TIKA). Z pomocy korzystają Bośnia i Hercegowina (BiH), Macedonia i Kosowo.

TIKA od wielu lat wspiera finansowo i merytorycznie państwa rozwijające się, w tym kraje bałkańskie. Agencja świadczy pomoc m.in. w zakresie budowy i zaopatrzenia sądów, a także szkoli ich pracowników. Zapewnia również lepsze funkcjonowanie infrastruktury sądowej dostarczając nowe technologie oraz know-how.

Kosowo korzysta z pomocy tureckiej agencji rządowej od 2009 roku. Dzięki niej został zbudowany oraz wyposażony tamtejszy trybunał konstytucyjny. Enver Hasani, przewodniczący trybunału, podkreślił znaczącą rolę Turcji dla powstania budynku. Zaczynaliśmy od początku. Nie było infrastruktury. Turcja bardzo nam pomogła- powiedział.

Macedoński trybunał konstytucyjny został w ubiegłym miesiącu wyposażony w sprzęt komputerowy. TIKA wsparła także tworzenie baz danych trybunału. Dzięki Agencji trybunał będzie mógł używać nowej technologii, wliczając w to komputery i inny sprzęt – przyznała Elena Gosheva, przewodnicząca trybunału konstytucyjnego Macedonii. Prędkość wyszukiwania i pozyskiwania informacji, a także szybsza i bardziej bezpieczna komunikacja wewnętrzna i zewnętrzna pomoże nam zbliżyć się do standardów UE – dodał Jugoslav Milenkovic, rzecznik trybunału. TIKA świadczy pomoc także sądom niższych szczebli, jak sąd apelacyjny w Skopje, który otrzymał nowe wyposażenie.

Bośnia i Hercegowina korzysta ze wsparcia tureckiej agencji od 1995 roku. Jednym z projektów przeprowadzonych przez TIKA była budowa biblioteki dla osób niedowidzących. Obecnie prowadzone są prace nad przebudową sądu rejonowego w Sarajewie, budową nowoczesnej sali sądowej, części administracyjnej sądu a także specjalnych pomieszczeń dla świadków objętych ochroną. W zamierzeniu pomoże to BiH bardziej efektywnie przeprowadzać procesy dotyczące zbrodni wojennych i przestępczości zorganizowanej.

Wśród bośniackich urzędników powszechnie panuje opinia, że warto czerpać z tureckich doświadczeń w zakresie systemu sądownictwa. Turcja ma silny, dobrze zorganizowany system sądowniczy, możemy czerpać z jej doświadczenia, gdyż podobne rozwiązania mogą być bez przeszkód wprowadzone w naszym państwie – przyznał Milorad Novković, przewodniczący Wysokiej Rady Sądowniczej i Prokuratorskiej BiH.

Teoman Tiryaki, koordynator programu w Macedonii, podkreślił, że rolą TIKA jest pośrednictwo w dzieleniu się doświadczeniem Turcji z innymi państwami poprzez współpracę. Mamy nadzieję, że prowadzone projekty zaowocują bardziej efektywnym systemem prawnym – dodał Tiryaki.

Turecka Agencja Współpracy i Rozwoju, została założona w latach 90. ubiegłego wieku, by świadczyć pomoc państwom rozwijającym się, a także dzielić się z nimi swoim doświadczeniem z zakresu m.in. ekonomii, spraw społecznych i humanitarnych, kulturalnych, a także zdrowotnych. Obecnie posiada 33 przedstawicielstwa w 30 państwach, jednak współpracuje z ponad 100 państwami na świecie. W ostatnich latach zanotowano znaczący wzrost udzielonej pomocy finansowej z 85 mln dolarów w roku 2002 do 1 mld 273 mln dolarów w 2011 roku.

Źródło: turkey.setimes.com

About Joanna Gajda

KOMENTARZE