Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Tureckie sojusze w obliczu konfliktu z Syrią

Tureckie sojusze w obliczu konfliktu z Syrią

Autorka: Julia Krajcarz

W rejonie bliskowschodnim sojusznikiem reżimu Baszara al-Assada jest prezydent Iranu, Mahmud Ahmadineżad. W oświadczeniu wystosowanym w pierwszym tygodniu sierpnia przez irańskiego szefa sztabu, Hasana Firuzabadi, wyrażono opinię, iż to Turcja jest odpowiedzialna za krwawe wydarzenia w Syrii, w których ofiarami padło już ok. 25 tysięcy syryjskich obywateli. Firuzabadi potępił także sojuszniczą postawę Turcji wobec Stanów Zjednoczonych.

Tureckie ministerstwo spraw zagranicznych wystosowało pisemną odpowiedź, w której stanowczo, lecz w przyjaznym tonie potępiło oskarżycielskie wypowiedzi Irańczyków. Jednocześnie wezwało do przywrócenia dobrosąsiedzkich stosunków i zauważyło, że oskarżenia Iranu są rewanżem za potępienie przez ONZ i przez Turcję nuklearnych zbrojeń Iranu.

Turcja od kilku tygodni zabiega o stworzenie międzynarodowego porozumienia i współpracy w kwestii rozwiązania problemu syryjskiego. Bezpośrednią przyczyną tych aktywnych zabiegów było strącenie tureckiego samolotu wojskowego przez wojsko syryjskie. Zarówno premier Turcji, Recep Tayyip Erdoğan, jak i minister spraw zagranicznych, Ahmet Davutoğlu, odbywają zagraniczne podróże, zabiegając o deklaracje poparcia.

27 lipca odbyło się spotkanie Recepa Tayyipa Erdoğana z premierem Wielkiej Brytanii, Davidem Cameronem, poświęcone wydarzeniom w Syrii. Turecki premier przybył do Londynu, aby wziąć udział w otwarciu Igrzysk Olimpijskich, po czym wezwał do stworzenia międzynarodowego sojuszu przeciw reżimowi syryjskiemu, zabijającemu własnych obywateli.

Erdoğan w Londynie zauważył, że w rozwiązanie problemu syryjskiego powinny się zaangażować międzynarodowe organizacje, kształtujące politykę światową, takie, jak Rada Bezpieczeństwa ONZ, Organizacja Współpracy Islamskiej czy Liga Państw Arabskich. Wyraził obawę, co do dalszych poczynań wojska syryjskiego, koncentrującego czołgi i helikoptery bojowe w okolicach |Aleppo, na północy kraju. Następnie Cameron dodał, że powinien się zwiększyć nacisk polityczny państw i instytucji, który doprowadziłby do zaniechania terrorystycznych metod działania rządu Baszara al-Assada.

Z kolei 30 lipca premier Turcji odbył telefoniczną rozmowę z prezydentem Stanów Zjednoczonych, Barackiem Obamą. Rozmowa także była poświęcona sytuacji w Syrii. Skupiono się na temacie konieczności odsunięcia od władzy Assada i wpływu państw i zewnętrznych instytucji na przyspieszenie zmian politycznych w Syrii. Obaj przywódcy wyrazili zaniepokojenie bezwzględnością władz Damaszku w uśmiercaniu obywateli. Zgodzili się co do faktu, że społeczność międzynarodowa powinna koordynować udzielanie pomocy uciekinierom z Syrii. Obecnie najwięcej bezpośredniej pomocy udzieliła właśnie Turcja, do której głównie udają się uciekający Syryjczycy.

Z kolei 1 sierpnia Ahmet Davutoğlu zabiegał o poparcie irackich Kurdów.

Azerskie agencje informują, iż wstępnie na 11 i 12 września zaplanowana jest wizyta Erdoğana w Baku. Rząd azerski w ostatnim czasie przeżywa serię napięć w stosunkach z Iranem, dlatego Erdoğan liczy na osiągniecie porozumienia i poparcia Azerów dla swoich poczynań w kwestii syryjskiej i pośrednio irańskiej. Będzie to niejako odnowienie porozumienia o współpracy i wzajemnej pomocy, które zawarli prezydenci obu krajów: Turcji, Abdullah Gül i Azerbejdżanu, Ilham Aliyev, w 2010 roku.

Źródła: ntvmsnbc.com 1, ntvmsnbc.com 2, ntvmsnbc.com3, azadliq.az 1, azadliq.az 2

About Julia Krajcarz

KOMENTARZE