Home / Bałkany / BiH / Turystyka archeologiczna szansą na ekonomiczny rozwój BiH
httpbadarchaeology.files.wordpress.com201110bosnian_pyramid_2.jpg

Turystyka archeologiczna szansą na ekonomiczny rozwój BiH

3 maja br. w Visoko odbył się Dzień Turystyki Archeologicznej w BiH zorganizowany przez fundację non-profit „Park Archeologiczny: Bośniacka Piramida Słońca”. Wydarzenie miało na celu promowanie turystyki archeologicznej jako sposobu na ekonomiczny rozwój BiH.

Założyciel fundacji Semir Osmanagić zauważył, że w krajach takich jak Egipt, Meksyk czy Peru turystyka archeologiczna jest bardzo rozwinięta, co wiąże się w wysokimi przychodami w tym sektorze. Wg niego Bośniacka Dolina Piramid również mogłaby przyciągnąć wielu turystów, co korzystnie wpłynęłoby na gospodarkę BiH.

Przy okazji obchodów Dnia Turystyki Archeologicznej w BiH goście z Węgier, Chorwacji, Bułgarii, Słowenii i Holandii odwiedzili labirynt podziemnych tuneli Ravne i Bośniacką Piramidę Słońca. Wg Osmanagicia w pierwszych dniach maja 2013 bośniackie piramidy zwiedziło kilka tysięcy ludzi z całego świata.

Dzień Turystyki Archeologicznej w BiH w tym roku został zorganizowane po raz pierwszy, jednak planowane są już kolejne edycje. Organizatorzy chcą, aby BiH była postrzegana na świecie jako turystyczny kraj, który dba o dziedzictwo kulturowe i rozwój archeologii. Ponadto, jednym z celów fundacji „Park Archeologiczny: Bośniacka Piramida Słońca” jest przyciągnięcie turystów do BiH, aby zwiedzili nie tylko piramidy, ale i wszystkie miejsca, które warto zobaczyć w tym kraju.

Źródło: biznis.ba

About Monika Muchowiecka

Absolwentka gdańskiej slawistyki. Aktualnie pracuje w Europejskim Centrum Solidarności. Interesuje się współczesną literaturą południowo- i wschodniosłowiańską.
KOMENTARZE