Home / Bałkany / Czarnogóra / Turystyka kulturowa szansą dla Czarnogóry?
montenegro le figaro.fr

Turystyka kulturowa szansą dla Czarnogóry?

Ministerstwo Zrównoważonego Rozwoju i Turystyki podpisało niedawno umowę na usługi konsultingowe z firmą Paradores de Turismo.
Według słów ministra zrównoważonego rozwoju i turystyki, Branimira Gvozdenovicia, rząd Czarnogóry będzie owocnie współpracować z firmą, która prawie 90 lat pracuje nad waloryzacją dóbr kultury. – Te doświadczenie jest dla nas szczególnie istotne, biorąc pod uwagę liczbę kulturowych i chronionych dóbr w Czarnogórze oraz możliwość ich poprawy i rewitalizacji. Czarnogórskie dziedzictwo kulturowe ma ogromny potencjał, który powinien być wykorzystywany przez turystykę, powiedział Gvozdenović.
Głównym celem proponowanej współpracy z firmą Paradores de Turismo, jest wymiana wiedzy i doświadczeń, a także znalezienie modelu waloryzacji i rewitalizacji dóbr kultury oraz wykorzystywania ich do rozwoju turystyki w Czarnogórze. – W Czarnogórze znajduje się znaczna liczba obiektów należących do dziedzictwa kulturowego o znaczeniu krajowym i międzynarodowym, a które nie są odpowiednio waloryzowane i oddawane do użytku. Turystyka kulturowa to poważna szansa dla kraju, powiedział minister.
Jak podkreśla Gvozdenović, oczywiste jest, że kultura i dziedzictwo kulturowe przyczyniają się do atrakcyjności niektórych miejscowości turystycznych, a często determinują wybór. – Turystyka kulturowa jest jedną ze szczególnych form turystyki, która przyciąga gości przez cały rok.
Według szacunków Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO), 37% wszystkich międzynarodowych podróży zawiera jakąś formę turystyki kulturowej, a przewidywany jest wzrost w tej kwestii o 15% do 2020 roku.
Firma Paradores założona została w 1928 roku i zarządza 94 hotelami, które znajdują się przede wszystkim w obiektach chronionych – w parkach narodowych, rezerwatach itp. Głównym celem działalności jest integracja terytorialna i podnoszenie dostępności oraz rozwój turystyki.

Źródło: rtcg.me

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE