Home / Bałkany / BiH / Turystyka religijna szansą dla BiH

Turystyka religijna szansą dla BiH

Na początku czerwca w BiH oczekuje się pierwszych turystów z Zatoki Perskiej – to rezultat udziału BiH w jednych z najważniejszych i największych targów turystycznych na świecie – ATM Dubai, na których BiH po raz pierwszy zaprezentowała w tym roku swoją ofertę. Goście z Zatoki Perskiej potrzebują oferty turystycznej, która spełniałaby ich oczekiwania jako turystów-muzułmanów, czyli oferty turystyki halal [w islamie: dozwolone w świetle szariatu – przyp. red.]. Jak twierdzi Ministerstwo Turystyki FBiH, kraj zapewnia w tym zakresie usługi wysokiej jakości i w głównej mierze do takich gości skierowana była oferta na ATM Dubai 2012. Rekomendowano w niej restauracje i hotele posiadające certyfikaty halal oraz proponowano warunki satysfakcjonujące turystów pochodzących z krajów muzułmańskich. Przypomnijmy: o turystyce halal pisaliśmy na stronie balkanistyka.org już w styczniu tego roku, kiedy w rankingu stworzonym przez stronę Crescentrating – przewodnik turystyczny dla muzułmańskich wiernych – BiH znalazła się na pierwszym miejscu krajów spoza Organizacji Konferencji Islamskiej (OIC).
BiH posiada również atrakcyjną ofertę turystyczną dla wiernych innych kościołów. Na jej terenie znajduje się katolickie Medziugorje, które stanowi jedno z najbardziej znanych miejsc pielgrzymkowych w Europie i które corocznie odwiedza ponad milion turystów z całego świata. Duże znaczenie dla turystyki religijnej ma także chanaka [siedziba zakonu sufickiego – przyp. red.] w Blagaju koło Mostaru. W najbliższym czasie zostanie otworzony odnowiony kompleks chanaki. Cała inwestycja, którą finansowało tureckie biuro podróży, wyniosła prawie pół miliona EUR. W zamian biuro podróży wydzierżawia chanakę na dłuższy okres czasu. Kolejną istotną destynację turystyki religijnej stanowi monastyr Gračanica w Trebinju.
Według wczesnych prognoz Światowej Organizacji Turystyki BiH do 2020 stanie się trzecim państwem na świecie pod względem wzrostu stopy turystyki.

Źródło: indikator.ba, kozlukonline.com

About Agnieszka Wirkus

KOMENTARZE