Home / Bałkany / Czarnogóra / Turystyka w Czarnogórze najlepiej rozwinięta wśród państw regionu?
Sutomore - seebiz.eu

Turystyka w Czarnogórze najlepiej rozwinięta wśród państw regionu?

Portal internetowy Istinomjer utworzony przez Centrum Przemian Demokratycznych (CDT) zarzucił Ministrowi Turystyki i Zrównoważonego Rozwoju Czarnogóry, Branimirovi Gvozdenoviciovi, że jego oświadczenie, w którym wyraża się jakoby Czarnogóra miała być jedynym krajem w basenie Morza Śródziemnego, które notuje wzrost dochodów z turystyki od 2008 roku, jest nieprawdziwe.

Badania portalu pokazały, że liczba turystów rośnie nieprzerwanie od 2009 roku również w Albanii.

Ministerstwo Turystyki i Zrównoważonego Rozwoju podaje, że w 2008 roku Czarnogórę odwiedziło 1874492 turystów, w 2009 o 1,69% więcej, w 2010 – o 4,9% więcej, w 2011 – o 8,75% więcej w odniesieniu do roku ubiegłego, a w 2012 o 4,8% więcej. Ponadto wyjaśnia, że informacja podana przez Gvozdenovicia nie miała na celu chwalenia się dobrymi wynikami. Sukces, który od kilku lat osiąga Czarnogóra w sektorze turystycznym, jest tylko stymulatorem do dalszego rozwoju.

Ze strukturą turystyki w Czarnogórze można zapoznać się w raporcie Centralnego Banku Czarnogóry na stronie internetowej: cb-mn.org, z którego wynika, że na przełomie 2008 i 2009 roku zanotowano spadek w tym sektorze o wartości 0,3%. W odróżnieniu od Czarnogóry, wzrost zanotowały Chorwacja, Grecja i Portugalia.

Źródła: vijesti.me, vijesti.me, istinomjer.me

About Justyna Fudala

Miłośniczka przyrody i kuchni południowosłowiańskiej, zafascynowana czarnogórską rzeźbą terenu. Ukończyła studia magisterskie na filologii serbskiej i chorwackiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Pasje wykraczające poza Bałkany realizowała na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu na Międzynarodowych Stosunkach Gospodarczych.
KOMENTARZE