Home / Bałkany / Chorwacja / Twórca i świadek historycznych i cywilizacyjnych przemian – chorwackie media wspominają Tadeusza Mazowieckiego
TADEUSZ-MAZOWIECKI_609859S1

Twórca i świadek historycznych i cywilizacyjnych przemian – chorwackie media wspominają Tadeusza Mazowieckiego

  Autorka: Martyna Piaskowska

Wszystkie polskie media obiegła wiadomość o śmierci pierwszego niekomunistycznego premiera Polski, Tadeusza Mazowieckiego. Informacja ta zatoczyła jednak szersze kręgi i odbiła się echem również w Chorwacji. Chorwackie media podkreślają rolę, jaką odegrał Mazowiecki w historii państw byłej Jugosławii.

Portale internetowe przypominają, iż w 1992 roku Mazowiecki został Specjalnym Wysłannikiem ONZ w Bośni i Hercegowinie. Jego zadaniem było przedstawienie sytuacji panującej w Bośni organowi utworzonemu przy ONZ – Komisji Praw Człowieka.. Będąc świadkiem bezczynności ONZ wobec zbrodni dokonywanych w Bośni, po masakrze dokonanej w Srebrenicy, Mazowiecki zdecydował się zrzec  powierzonej mu funkcji. Jak sam powiedział: W tamtej sytuacji był to głos protestu przeciw polityce aprobowania faktów dokonanych. To była jedyna rzecz, którą mogłem zrobić i poprzez którą mogłem pomóc. Podkreśla się także udział Mazowieckiego w obaleniu komunizmu w Polsce oraz rolę, jaką odegrał rząd Mazowieckiego w procesie transformacji ustrojowej. Pod artykułami pojawiają się komentarze czytelników oddających cześć zmarłemu premierowi.

 

Źródła: jutarnji.hr, index.hr

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE