Home / Bałkany / Bułgaria / Tylko 2% Bułgarów chce zamieszkać za granicą na stałe
24.02.15

Tylko 2% Bułgarów chce zamieszkać za granicą na stałe

Jak podaje Agencja  TNS BBSS, co trzeci Bułgar ma krewnego lub przyjaciela za granicą. Tylko 2% Bułgarów chciałoby na stałe zamieszkać za granicą, natomiast 15% wyraża chęć wyjazdu z ojczyzny na dłuższy czas w celach zarobkowych. Badanie zostało przeprowadzone na wniosek pozarządowej organizacji Tuk-tam, która pomaga Bułgarom wracającym z emigracji. Żoro Penczew, Zastępca Dyrektora Zarządu Tuk-tam twierdzi, że wyniki badania wskazują na to, że społeczeństwo spodziewa się pozytywnych zmian. Penczew dodaje również, że Bułgarzy realizujący się poza granicami kraju wracają, ponieważ czują się związani z ojczyzną i jeśli zapewni im się dobre warunki rozwoju, woleliby zostać w Bułgarii.

Wyniki badań pokazują, że blisko 2 miliony Bułgarów mieszka za granicą, a trzy czwarte z nich pracuje lub uczy się w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Blisko dwie trzecie Bułgarów mieszkających  za granicą jest w wieku od 25 do 44 lat. Trzy czwarte z nich wraca do Bułgarii przynajmniej raz w roku, co wskazuje na ich wysoką mobilność.

Według Marczeli Abraszewej, Regionalnego Dyrektora Agencji TNS BBSS, obecnie nie można już mówić o emigracji, a o otwieraniu się nowych możliwości i globalizacji społeczeństwa bułgarskiego. Bułgarzy mieszkający za granicą coraz częściej wracają do ojczyzny, a zarobione pieniądze inwestują w bułgarską gospodarkę.

źródło: vesti.bg

About Paulina Kowalska

KOMENTARZE