Home / Bałkany / BiH / Tylko BiH bez taniego roamingu?
httppolki.plworkprivateimagesformatsV5_MT_LIFE104859.jpg

Tylko BiH bez taniego roamingu?

3 lipca br. ministrowie z Serbii, Czarnogóry i Macedonii podpisali w Skopje pismo skierowane do Komisji Europejskiej ws. zastosowania rozszerzenia Rozporządzenia o ograniczeniu cen roamingu UE także w tych krajach. Obywatele Chorwacji, która 1 lipca stała się członkiem UE, już korzystają z niższych stawek za połączenia roamingowe. W związku z tym, obywatele BiH jako jedyni z terenu byłej Jugosławii nie będą mogli taniej rozmawiać czy wysyłać wiadomości tekstowych podczas pobytu w krajach UE.

Przewodniczący Stowarzyszenia Konsumentów z Sarajewa, Mesud Lakota, nie ma wątpliwości dlaczego BiH nie znalazła się pośród państw-sygnatariuszy. Wg niego, jest to kolejny dowód na to, że władze odwróciły się od obywateli. Konsumenci od lat walczą o obniżenie cen połączeń roamingowych, jednak władze BiH i operatorzy sieci telefonii komórkowych nie są tym zainteresowane, ponieważ nie chcą zmniejszać swoich zysków. Lakota podkreślił, że ceny rozmów w roamingu w bh. sieciach komórkowych można zaliczyć do najdroższych w Europie. Obywatele BiH, kiedy wyjeżdżają za granicę bardzo rzadko odbierają telefon czy wykonują połączenia.

Przedstawiciele operatorów sieci komórkowych nie chcieli rozmawiać na ten temat. Jedynie z HT Eronet uzyskano informację, że pytania o kwestie roamingu i rozszerzenia zastosowania rozporządzenia UE, należy zadać m. in. odpowiednim instytucjom państwowym w BiH. Ceny połączeń z bh. numerów podczas pobytu w innych krajach europejskich zależą od operatora, z którego korzysta użytkownik. W BiH istnieją trzej operatorzy telefonii komórkowej: M:tel z Banjaluki, HT Eronet z Mostaru i BH Telecom z Sarajewa.

Rzecznik prasowy HT Eronet, Vanja Gavran zaznaczyła, że ceny roamingu w sieciach partnerskich od czerwca br. obniżono nawet o 50%, w zależności od operatora i kraju do którego się dzwoni. Ceny połączeń z BiH, z numerami z kraju, w którym znajduje się użytkownik oraz z pozostałymi krajami wynoszą obecnie 1,67 KM (0,84 EUR) za minutę. Dotychczas koszt ten wynosił od 2,50 do 4 KM (1, 25 do 2 EUR). Obniżono również ceny wiadomości tekstowych do wszystkich sieci, które kosztują obecnie 0,27 KM (0,14 EUR). Poprzednio ich koszt wynosił od 0,40 do 0,50 KM (od 0,2 do 0,25 EUR). Zgodnie z obecną taryfą, użytkownicy sieci M:tel, korzystający z podstawowego pakietu na kartę, za minutę połączenia do Chorwacji płacą 0,76 KM (0,38 EUR), do tzw. drugiej strefy (Słowenia, Niemcy, Włochy, Austria) 1,46 KM (0,73 EUR), a do trzeciej strefy (Wielka Brytania, Belgia, Węgry) 2,63 KM (1,3 EUR). Użytkownicy BH Telecom płacą za połączenia do Chorwacji 0,70 KM (0,35 EUR) za minutę, a do pozostałych państw UE 1,53 KM (0,75 EUR).

Źródło: indikator.ba

About Monika Muchowiecka

Absolwentka gdańskiej slawistyki. Aktualnie pracuje w Europejskim Centrum Solidarności. Interesuje się współczesną literaturą południowo- i wschodniosłowiańską.
KOMENTARZE